050-5399385
04-9923832
                       
 
 
צור קשר מהיר
 

 

  • הוסף למועדפים
  • שלח בטוויטר
  • שתף בפייסבוק

 

ההומיאופתיה והרפואה המערבית  
 
מאת חיים שטיינברגר
                                                        
 
 
לתרופות הקונבנציונליות  ( של הרפואה המערבית ), מתלווה תמיד דף המזהיר ומסביר את האפשרויות לתופעות לוואי הנובעות מצריכת התרופה. אין ולו תרופה אחת של הרפואה הקונבנציונלית שאין בה פוטנציאל לתופעות לוואי. תופעות הלוואי הנגרמות ע"י התרופות הנ"ל הן לא אחת גרועות מהסימפטום שאותו הן נועדו ל"חסל" ובמקרה כזה, מתבקש המשתמש להפסיק את הנטילה ולפנות לרופא. האם שאלתם את עצמכם פעם למה יש לכול התרופות האלה ( המערביות ) תופעות לוואי ?
 
ההומיאופתיה גורסת שאלה אינן תופעות לוואי אלא סימפטומים חלופיים שה –Vital Force ( כוח החיים = מנגנון הריפוי ) בוחר להציג במקומם של הסימפטומים שהתרופה המערבית דיכאה. בדרך כלל סימפטומים חלופיים אלו גרועים מהסימפטומים שהתרופות המערביות דכאו וזאת למה ? משום שה – Vital Force יצר את הסימפטומים שדוכאו ( באמצעות התרופות הקונבנצונליות ) במטרה להקטין את הלחץ בהפרעה המרכזית  והם תמיד סימפטומים ברמה האפשרית הנמוכה ביותר בהתייחס למצב בריאותנו ולכן כשאנחנו מדכאים אותם, ה – Vital Force  בוחר לייצר סימפטומים קשים יותר, מסובכים יותר, עמוקים יותר. תזכרו תמיד שה – Vital Force יצר את הסימפטומים הראשוניים כדרכו של הגוף לנסות לרפא את המחלה  ממנה הוא סובל.
.
 אם כן, עולה השאלה המתבקשת, מהי המחלה ? מה ההבדל בין סימפטומים לבין המחלה ? מה זה דיכוי של סימפטומים ? ולמה הדיכוי של הסימפטומים היא דרך לא נכונה לנסות ולרפא את המחלה ? מה מציעה ההומיאופתיה במקום דיכוי של סימפטומים ? ולמה ההומיאופתיה היא הדרך הנכונה והריפוי המיטבי ?
 
"מה זאת מחלה", אני מסביר במאמר מאד מפורט באתרי ואני ממליץ לקוראיי לקרוא אותו ולנסות להבינו לעומקו. אני רק אחזור ואומר בקצרה שהמחלה היא : דיסהרמוניה בגופנו, חוסר סדר פנימי, חוסר איזון אנרגתי, הפרעה בשדה האלקטרומגנטי שלנו, ניתוק מהשפע ומהזרימה הקוסמית.
 אני אתמקד במאמר זה על הסימפטומים, על דיכוי הסימפטומים ע"י הרפואה המערבית ועל הבעייתיות של עובדה זאת.
 
ההומיאופתיה מסבירה שהסימפטומים השונים מהם אנחנו סובלים אינם המחלה שבה צריך לטפל. הסימפטומים הם הדרך בה בחר גופנו ( באמצעות ה –  Vital Force  ) לנסות לרפא את המחלה ולכן הריפוי צריך להיות מכוון למחלה ובהחלט לא לסימפטומים. הסימפטומים הם גם סימני האזהרה שגופנו מציג בכדי להתריע על המחלה והם גם ה – Out-Let , פתח הניקוז, שבאמצעותו מפריש גופנו את הרעלים שחדרו אליו או יוצרו על ידו.
 
 ניקח לדוגמא דלקת גרון או דלקת כלשהי אחרת. דלקת נגרמת בדרך כלל כתוצאה מתקיפת  אורגניזמים מיקרוסקופיים, חיידקים או וירוסים,יצורים חד תאיים אלה תוקפים אזורים שונים בגופנו. אמרנו שה – Vital Force יוצר את הסימפטומים ומכאן שהוא גם יוצר את הדלקות, לכאורה יש כאילו סתירה בין עובדה זאת לבין העובדה שהדלקות נגרמות בעיקר ע"י אורגניזמים מקרוסקופיים ? והאמת לאשורה היא שהחיידקים או הוירוסים אינם יוצרים את הדלקת ה – Vital Force  יוצר אותה, כי רק כשה- Vital Force "רוצה" ורק מתי שהוא אינו חזק דיו, יכולים החיידקים והוירוסים לגרום להתפתחותה של דלקת שתפקידה להשמיד את הפולש.
 
דלקת היא דרכה של מערכת החיסון ( שהיא אחד הכלים בהם משתמש ה – Vital Force ) להתגונן מפניו של התוקף, מערכת החיסון עושה זאת ע"י שליחת פרוסטוגלנדינים, מקרופגים, לימפוציטים ועוד חלקיקים מנוזל הדם והלימפה ( אלה הם חייליה של מערכת החיסון ), לאזור אותו תקפו החיידקים או הוירוסים, בכדי להלחם בתוקפים. בנוסף מתגוננת מערכת החיסון, ע"י יצירת חום באזור המותקף ולפעמים גם יצירת חום סיסטמי ( בגוף כולו ), כך הופך האזור המותקף להיות רגיש, כואב, נפוח ומפריש נוזלים ומוגלה. מהי המוגלה ? זהו נוזל סמיך המכיל את "גופותיהם" של התוקפים ואת "גופות" חייליה המומתים של מערכת החיסון.
 
מה עושה הרפואה המערבית במקרה של דלקת ? "מאכילה" אותנו באנטיביוטיקה. מה עושה האנטיביוטיקה ? משמידה את החיידקים ללא צורך בהתערבותה של מערכת החיסון ובניגוד מוחלט לכוונתו  של ה – Vital Force  להשמיד את החיידקים בעצמה וע"י כך לחזק את מערכת החיסון ואת גופנו ולהפכו לעמיד יותר כנגד הכוחות העוינים. מה קורה לשריר שלא עושים בו שימוש ? הוא הולך ונחלש הולך ומתנוון עד שבשלב כלשהו מפסיק לתפקד בביצוע מטרותיו. כך גם עם מערכת החיסון שלא עושים בה שימוש. במיוחד פסול השימוש באנטיביוטיקה לאור העובדה שהדלקת שבה היא נלחמת היא תוצר של כוח החיים שלנו ומטרתה של הדלקת היא להשמיד את החיידקים ולשמש פתח ניקוז לרעלים בגופנו.         
 
איך אפשר להוכיח שה- Vital Force יוצר את הסימפטומים ועוד בכדי לרפא אותנו ? די פשוט, העולם מלא חיידקים ווירוסים שונים ומשונים שנמצאים דרך קבע גם ברקמות גופנו...אז למה אנחנו לא חולים תמיד ? למה חלקנו "נדבק" מחיידק או ווירוס וחלק אחר לא ? והתשובה היא : ה – Vital Force  "מחליט" מתי לאפשר לחיידקים ולוירוסים לתקוף ומתי לא, אז איך משרתת הדלקת את תהליך הריפוי ? אז קודם כול הדלקת נוצרה בכדי לחסל את חייליו של האויב הפולש ולכאורה יש פה תהליך ריפוי אבל למעשה יוצר ה – Vital Force  את הדלקת גם משתי סיבות נוספות, האחת היא, לשחרר את הלחץ מהמוקד של ההפרעה המרכזית בגופנו והשנייה היא ליצור פתח ניקוז נוסף  לרעלים.
 
מה עושה ההומיאופתיה כשמופיע סימפטום של דלקת באזור כלשהו של הגוף ? אם האדם שעובר תהליך דלקתי כזה, מטופל בהומיאופתיה עוד לפני פרוץ הדלקת, יתייחס ההומיאופת לדלקת כאל מקרה אקוטי שדורש טיפול מהיר ויורה לפציינט להשתמש בתרופה ההומיאופתית הקונסטיטוציונית שלו, ע"י נטילתה מספר פעמים תלוי ( בחומרת הדלקת ), מ- 3 פעמים ביום ועד לנטילה של התרופה כול 1 שעה ולפעמים אפילו כול 15 דקות, עד לשיפור במצב ואח"כ ירידה הדרגתית בנטילת התרופה. פציינט שמעולם לא היה מטופל בהומיאופתיה, יצטרך לעבור את הראיון הראשוני עם ההומיאופת שלפיו יקבע ההומיאופת מהי התרופה המתאימה ביותר לפציינט זה ולאחר מכן יטופל בצורה דומה לטיפול של הפציינט שטופל בהומיאופתיה בעברו.
 
הטיפול ההומיאופתי שונה במהותו מהטיפול הקונבנציונלי בכלל ובמקרה הדלקת בפרט. בעוד שהטיפול הקונבנציונלי מדכא את הסימפטום ומעלים אותו ובמקרה שלנו זאת האנטיביוטיקה שמחסלת את החיידק ע"י עימות חזיתי איתו, זהו טיפול ב – 'Anti'   או טיפול נגד החיידק ועם חיסולו של החיידק נעלמת גם הדלקת. לא כך בטיפול ההומיאופתי שמדרבן את כוח החיים ה –Vital Force  להפעיל את מערכותיו ( מערכת החיסון ) ולחסל את החיידק באמצעות "חייליו" המסורים של גופנו, כאמור הפרוסטוגלנדינים, המאקרופאגים ועוד.
 
אז למה הטיפול ההומיאופתי יותר טוב מהטיפול הקונבנצינלי במקרה זה ובכול המקרים האחרים ?  מכמה סיבות שהמרכזית ביניהם היא שבטיפול הומיאופתי אנחנו לא מדכאים סימפטומים שכוח החיים יצר אלא מדרבנים את כוח החיים לרפא את ההפרעה המרכזית בגוף ובהמשך להפרעה זאת לרפא גם את הדלקת. אז למה זה לא נכון לדכא סימפטומים ? כי דיכויים של הסימפטומים, מבלי לרפא את המחלה  או את ההפרעה המרכזית בגופנו, יביא לכך שה –Vital Force  במוקדם או במאוחר יצור סימפטומים חלופיים גרועים יותר. סיבה נוספת שבגללה עדיפה ההומיאופתיה היא העובדה שההומיאופתיה מחזקת את מערכת החיסון בעוד שהרפואה המערבית מחלישה אותה. סיבה נוספת היא, שההומיאופתיה משתמשת רק בחומרים טבעיים שלוקטו בטבע לייצור תרופותיה ולא בכימיקלים מסונתזים וסיבה אחרונה היא שההומיאופתיה נמנעת משימוש באנטיביוטיקה, שימוש שרק מחזק כול הזמן את החיידקים והופך אותם עמידים בפני כול סוגי האנטביוטיקה. 
 
 
אם ניקח סימפטום אחר כגון לחץ דם גבוה ונבדוק איך הוא נגרם בדרך כלל, נגלה שאנשים מתוחים או לחוצים נוטים לפתח לח"ד גבוה וזאת למה ? ... לחץ הדם בגופנו משרת מנגנון ויסות/רגולציה או אדפטציה/הסתגלות. בדרך כלל הוא נגרם כתוצאה ממצבי לחץ והמערכת האחראית על ויסותו היא מערכת העצבים האוטונומית המתחלקת לשתיים: מערכת העצבים הסימפתטית ומערכת העצבים הפאראסימפתטית. הראשונה היא מערכת העקה ( לחץ=Stress ) והשנייה היא מערכת ההרגעה . מערכות אלה קיימות בגופנו מקדמא דנן ולמעשה קיימות בגופם של כול בעלי החיים. איך עובדת המערכת ? ... ניקח לדוגמא את האדם הקדמון ונניח שבמהלך חיפושיו אחרי ציד הוא נתקל בחיה טורפת, אריה למשל... הוא מיד צריך לקבל החלטה גורלית מבחינתו האם לנוס או להלחם Fight Or Flight ??
 
זהו השלב בו נכנסת מערכת העצבים הסימפתטית לפעולה , המערכת מזרימה מיד קורטיזול מבלוטת האצטרובל לדם, הקורטיזול גורם להזרמת אדרנלין מבלוטת האדרנל, לדם. האדרנלין מתיישב על הרצפטורים שמווסתים את פעימות הלב, את היקפי העורקים והמתח בהם, את המתח במערכת העיכול ואת היקף הסמפונות. הלב מתחיל לפעום חזק ומהר בכדי לספק דם לאברי הגוף הפריפרייליים, עורקי הדם בגוף מוצרים בכדי שלחץ הדם יעלה, המעיים מוצרים ומגבירים את הפריסטלטיקה וגורמים להפרשת צואה מהירה, הסמפונות מתרחבות בכדי לאפשר אספקת יתר של חמצן לגוף. מצב זה שאליו נכנס גופו של האדם הקדמון הוא מצב של עקה של לחץ, אבל הוא הכשיר אותו לנוס או להלחם. עכשיו נניח שהוא נמלט בעור שיניו והגיע למקום מבטחים, מיד נכנסה לפעולה המערכת הפאראסימפתטית והזרימה אצטיל כולין לדם שמתיישב על הרצפטורים השונים ויוצר מצב של הרגעה.
 
כך גם פועלת מערכת העצבים הווגטטיבית בגופו של האדם בן זמננו, המערכת הווגטטיבית לא השתנתה אבל הסיבות למצבי לחץ השתנו והתרבו. אנחנו נכנסים ללחץ בסיטואציות שונות, חלקנו נכנס ללחץ כשהוא נקלע לפקק על הכביש, חלקנו נכנס ללחץ לפני טיסה, בשימוש במעלית, בציפייה לאירוע חשוב, לפני בחינה ובמהלכה, לפני הרצאה או פרזנטציה בעבודה, לפני פגישה עם הבוס ובמהלכה ובכלל בכול פעם שאנו מרגישים מאוימים מכול סיבה שהיא. אנשים שונים נלחצים מסיבות שונות, האחד נלחץ משימוש במעלית והשני מציפייה לפגישה עם הבוס, אבל בכול המקרים האלה פועל מנגנון העקה שלנו ומעלה אצלנו את לחץ הדם. ככול שאנחנו נלחצים יותר ממצבים שונים, פשוטים ומורכבים, כך מספר הפעמים שבהם אנחנו סובלים מלח"ד גבוה גדל, עד שלבסוף הוא גם נשאר גבוה רוב הזמן, כי ה – Vital Force צריך להמשיך ולהגן עלינו. אדם שסובל מ'הפרעה מרכזית' ששמה לדוגמא, פחד גבהים, יכנס ללחץ בכול פעם שיאלץ לטפס לגובה או לטוס או להשקיף ממרומי הר או להתקרב אל פי תהום. אדם אחר שסובל מ'הפרעה מרכזית' שבאה לידי ביטוי בחרדות, בציפייה לאירועים שונים קשים או טובים, יכנס ללחץ בכול פעם שנקבע זמן לאירוע, לחץ שילך ויגבר ככול שהאירוע יתקרב. אדם כזה צפוי לסבול מלח"ד גבוה רוב הזמן כיוון שמספר האירועים בחיינו הוא בדרך כלל גדול.
 
מה עושה הרפואה המערבית בכדי להלחם בלח"ד גבוה ? מספקת לנו תרופות שמתיישבות ברצפטורים שאחראים על ויסותו של לחץ הדם ועל קצב ונפח פעימות הלב. כמובן שכשהתרופות הנ"ל ( אנטיגוניסטים ) חוסמות את הרצפטורים האלה לא מתאפשר לקטוכולמינים ( אדרנלין, נירואדרנלין ) להתיישב ברצפטורים הנ"ל וכך נמנע לחץ הדם הגבוה. לכאורה זוהי מטרתה של הרפואה המערבית למנוע לח"ד גבוה  ובכך להרחיק את "הרוצח השקט" מסביבתנו. אלא שכאמור הסברתי כבר שמהמנגנון השולט על ויסות לחץ הדם, מעלה את לחץ הדם בכול פעם שלחץ הדם חייב לעלות בכדי לשרת סיטואציה מסוימת הדורשת פעילות אינטנסיבית וקשה, נפשית או גופנית. כמובן שלחץ הדם נשאר גבוה כול עוד קיימת הפרעה מרכזית שגורמת לנו להיות לחוצים תמיד. אם ההפרעה המרכזית קיימת במציאות כגון: חיים עם בן-זוג אלים, צפוי שלחץ הדם יישאר גבוה כול עוד מתקיים המצב הזה וזהו מצב הכרחי כול עוד לא מסולק בן הזוג האלים, אבל אם ההפרעה המרכזית נגרמת כתוצאה מכך שאנחנו תופסים מצבים שונים בחיינו בצורה מעוותת, כגון: נתקלים בכלב ומגיבים כאילו נתקלנו באריה או מצפים לפגישה עם הבוס או לדייט עם בן זוג אפשרי ומגיבים כאילו אנו עומדים לעלות לגרדום, אלה הם מצבים מורבידיים ( מחלתיים ) שמחייבים טיפול. התופעה בה קיימת הפרעה מרכזית שנגרמת מתפיסה מעוותת של החיים בעולמנו, נקראת במינוח הומיאופתי "הדלוזיה הבסיסית" – Basic Delusion''. אבל גם כך כשמתקיימת דלוזיה בסיסית שבה נתפס המתרחש בצורה מעוותת והחיים עושים עלינו 'רושם', גם כך צפוי להתפתח לח"ד גבוה ובו צריך לטפל. נכון שיש גם מקרים של לח"ד גבוה שהרפואה המערבית איננה יודעת למה לייחס אותם ואז היא מכנה אותם אותם לח"ד גבוה ממקור אידיופתי, שמשמעותו ממקור לא ידוע. איך הסביר את זה אחד המורים בלימודי ההומיאופתיה אצלנו, הפציינט הוא אידיוט והרופא אנטיפתי.
 
איך מטפלת ההומיאופתיה בלח"ד גבוה ? בדיוק כמו שהיא מטפלת בדלקת או בכול סימפטום אחר. הפציינט שסובל מלח"ד גבוה יקבל את התרופה ההומיאופתית שהכי מתאימה לו,זאת שביכולתה לפתח סימפטומים דומים לסימפטומים מהם סובל הפציינט, באדם בריא לחלוטין. התרופה ההומיאופתית ניתנת תמיד על בסיס מאפייניו ותכונותיו המנטליים והרגשיים של המטופל, למשל: עצבני, טוב לב, רציני, קמצן, פחדן, קנאי, רגזן מהיר חמה, פטפטן, חסר בטחון, רגיש, שקרן, צבוע, גנדרן ...... כמו כן תינתן התרופה ההומיאופתית על בסיס מאפייניו הכלליים של הפציינט כגון: מה הוא אוהב לאכול, איך הוא ישן, על איזה צד או על הבטן, על הגב, האם הוא סובל יותר מקור או מחום, האם הוא מזיע הרבה מתי ואיפה.... האם הפציינט משתייך לממלכת המינרלים ? ואולי הצמחים ? ואולי בעלי החיים ? . כמובן שהדברים אינם פשוטים כול כך, הומיאופתיה טובה היא כמעט אמנות
תרופה הומיאופתית שנבחרת בדרך הזאת תהיה בדרך כלל יותר מדויקת ככול שתמונתה המלאה ( תכונותיה המנטליים והרגשיים, מאפייניה הכללים, הסימפטומים הפיזיים שלה ) תהיה קרובה יותר לתמונת הפציינט  שזקוק לה. אבל היא תמיד תהיה מכוונת לטפל במחלתו של הפציינט ולא רק בחלק מהסימפטומים שלו. ריפוי מחלתו של פציינט יביא בהכרח לריפוי כול הסימפטומים שמהם הוא סובל.
 
האם כול הסימפטומים הם מעשה ידיו של ה – Vital Force ? התשובה היא כן. חלק מהסימפטומים משמש את ה – Vital Force  בכדי להוריד את הלחץ מההפרעה המרכזית שהכי קשורה למחלה עצמה, חלק אחר של הסימפטומים מטרתו לנקז רעלים מתוך גופנו, לדוגמא: שלשול שנובע מאוכל מקולקל או מזיהום במעיים וחלק אחר של הסימפטומים משמש את ה – Vital Force כמעצור או בלם, למנוע פעילות מסכנת חיים , כגון: כאבי ברכיים לאדם שמן שהחליט פתאום לרוץ כול בוקר ללא הכנה מוקדמת וכך במקום שליבו יפגע הוא בדרך כלל יסבול קודם לכן מסימפטומים פחות חמורים כגון: כאבי ברכיים, אבל תמיד מכאלה שלא יאפשרו לו לרוץ ללא הכנה מתאימה על פרק זמן ממושך. אפילו התקף לב משמש לעיתים את ה – Vital Force בכדי למנוע למשל מאדם רגזן לאבד את שפיות דעתו  או כאבי בטן עוויתיים ומקפלים שמטרתם להשבית איש עצבני שיצא מכליו. אין ספק שחלק מהסימפטומים הם מסכני חיים אף על פי שה – Vital Force  יצר אותם במטרה להביא מזור למחלתנו וזאת משום שבחלק מהמקרים ה – Vital Force איננו מסוגל לשלוט בהתפתחות של הסימפטומים שלעיתים מכריעים את האדם, זה קורה במיוחד באותם מקריים שהמחלה הבסיסית של האדם כרוכה בנטיות של דיכאון ואובדנות. לא לחינם אנחנו שומעים לא פעם שהפציינט מאד חולה אבל רוחו איתנה וסיכוייו להחלים גדולים.      
 

Haim Steinberger RCHom Classical Homeopathy

Tel: 04-9923832                                          Mobile:050-5399385

לייבסיטי - בניית אתרים