התרופות ההומיאופתיות

מאת חיים שטיינברגר
 

כשבורא עולם שם אותנו על פני כדור הארץ, הוא הכין עוד לפני בריאתנו את קיט התרופות שיכול לרפא אותנו ופזר אותו על פני האדמה: בצמחים , במינרלים ובבעלי החיים והאדם השכיל לייצר מהם תרופות. אלפי שנים השתמש האדם בתרופות המפוזרות על פני כדור הארץ ולרוב בהצלחה מרובה. השבטים באפריקה עושים עד היום שימוש בתרופות טבעיות כאלה וכך גם עשו האינדיאנים וחלקם עושים זאת עד עצם היום הזה. תוספי המזון המשווקים היום ע"י בתי המרקחת ואפילו ע"י רשתות המזון, מיוצרים עפ"י רוב מחומרים המצויים בטבע.
 
כול יצרן של תוספי מזון שמכבד את עצמו משווק מינרלים טבעיים בצנצנות, לדוגמא: ברזל,מגנזיום, סידן, כרומיום, אשלגן, אבץ, סלניום, נחושת ומנגן. כול אלה משווקים בכדורים או בקפסולות במינונים המתאימים בדרך כלל לצריכה יומית של מספר מיליגרמים בודדים או עשרות מיליגרמים או מאות מיליגרמים. כך גם תרופות שעשויות על טהרת הצמחים ונמכרות בבתי המרקחת שלנו כתוספי מזון, כגון: שורש האכניצאה, אוכמניות, אונה די גאטו – ציפורן החתול, אסטרגלוס, אצות ים, בוטשרס ברום, בן חרצית, ג'ינקו בילובה, חילבה, חמוציות, יוקה, סו פלמטו, פיסיליום, סרפד, קאווה קאווה, קוהוש שחור, שן הארי, שוש קירח, ג'ינסינג, עלי זית ועוד…
תוספי מזון שמיוצרים מבעלי חיים פחות שכיחים על מדפי בתי המרקחת, כגון: שמן דגים, סחוס כרישים ועוד… הרפואה הסינית עושה הרבה יותר שימוש בתרופות המיוצרות מבעלי חיים.

כול אלה שמניתי הם תרופות ותוספי מזון המיוצרים מחומרים המצויים בטבע ומשווקים אחרי טריטורציה (טחינה לאבקה) של המינרלים או מיצוי של הצמחים, אך הם אינם תרופות הומיאופתיות. תרופות הומיאופתיות מיוצרות גם הן רק מחומרים טבעיים וגם כאן נטחנים המינרלים לאבקה ומתבצע מיצוי לצמחים בכדי להפיק את תמיסת האם ה – Mother Tincture אך בשונה מתוספי המזון, התרופות ההומיאופתיות עוברות דילול במים או באלכוהול עד לכדי כך שברובן לא נשארת אפילו מולקולה אחת של החומר ממנו עשויה התרופה ובכדי להבטיח דינמיזציה של התרופה ההומיאופתית הן גם מנוערות 100 פעמים על כול דילול. נסביר בהרחבה.

התרופות ההומיאופתיות מיוצרות כאמור אך ורק מחומרים טבעיים הנלקחים מהטבע. התרופות משתייכות ל – 4 ממלכות:

  1.  ממלכת המינרלים – יסודות ותרכובות מינרליות.
  2.  ממלכת הצמחים – מיצוי מתבצע מחלקים שונים של הצמח המכילים את החומר הפוטנטי.
  3. ממלכת בעלי חיים – חלב מיונקים שונים, ארס מחרקים וזוחלים.
  4. ישנה קבוצה נוספת של תרופות המיוצרות מתוצרי מחלה כגון: מנוזל הזיבה, מרקמת סרטן השד או הריאות, מהפרשות נגע הסיפיליס, מכיח שחפתי מהפרשות נגע הפסוריאזיס…..
להכנת תמיסת האם שתשמש את הכנת התרופה ההומיאופתית, ממיסים את המינרלים המסיסים במים ואם לא אז באלכוהול. מינרלים שאינם מסיסים בסולבנטים, עוברים קודם תהליך של טריטורציה (כתישה בעלי ומכתש – טחינה עד דק ) ואח"כ מומסים בסולבנט המתאים מינרלים כאלה הם לדוגמא: זהב, פלטינה, יהלום….. צמחים נלקטים כשהחלק בצמח שממנו מכינים את התרופה הוא במיטבו ( עלים, שורש, גבעול, פרי ). את חלקי הצמח השונים מעבירים תהליך של מיצוי ואת המיץ המופק ממיסים בסולבנט להכנת ה – Mother Tincture . כשהמדובר בבעלי חיים משתמשים בחלב של יונקים שונים ובכלל זה: חלב לביאה , חלב זאבה, חלב כלבה, חלב פילה, חלב סוסה וכיוצ"ב. בבעלי חיים, משתמשים גם בארס של רמשים וחרקים, בארס זוחלים ואפילו לפעמים משמש בעל החי כולו להכנת התרופה. מייצרים תרופות בממלכה זאת גם : מארס נחש הקוברה, מארס נחש דרום אמריקאי, שנחשב לגדול הצפעים בעולם ומתקרא Lachesis , מארסו של עכביש הטרנטולה, מארסה של האלמנה השחורה, מארסו של העקרב, מארסה של הדבורה עם העוקץ שלה, מהדיו של הדיונון ועוד…

מהמיכל בו מאוחסנת תמיסת האם, נלקחת טיפה אחת של חומר ומוכנסת לתוך צנצנת המכילה כבר 99 טיפות של מים – התיאור בדרך הזאת משמש להסבר כשהכוונה היא שעל כול 99 חלקים של מים מוסיפים חלק אחד של חומר – התמיסה המתקבלת בצנצנת היא התרופה הראשונה בסדרת הדילולים בשיטה הסנטיצימלית 1/100, אך איננה מתקראת עדיין תרופה הומיאופתית, לא לפני שהצנצנת המתקבלת עוברת 100 ניעורים חזקים ואנכיים בהקשה על משטח גמיש ורק אז היא נושאת את סימון המינון שלה או בטרמינולוגיה הומיאופתית את הפוטנץ שלה ובמקרה שלנו 1C . לדוגמא : אם התרופה הוכנה מגופרית היא תקרא Sulphur – 1Ch. ליצור מינונים יותר מדוללים, לוקחים טיפה אחת מהצנצנת של ה –Sulphur 1C ומטפטפים אותה לצנצנת חדשה המכילה 99 טיפות של מים, מנערים 100 ניעורים בהקשה על משטח קשה וגמיש ומתקבלת הרמדי ( תרופה בהומיאופתית ) Sulphur 2C . כך עושים פעמים רבות בכדי להשיג דילולים גבוהים למשל אם עושים תהליך זה 200 פעם , תתקבל הרמדי ההומיאופתית Sulphur 200C .

כמובן שהרמדיס ההומיאופתיות מיוצרות היום ע"י מפעלי תרופות גדולים ותהליכי הדילול והניעור מבוצעים ע"י מכונות משוכללות. מפעלים אלה נוקטים בכול האמצעים הנדרשים להבטיח את איכותן של הרמדיס ואת ההיגיינה הנדרשת בכדי לעמוד בסטנדרטים של מפעלי התרופות הקונבנציונליות והרשויות לבקרת ייצור ושיווק תרופות ברחבי העולם. מפעלי תרופות כאלה הם למשל Boiron בצרפת, Hellious בבריטניה ו – H.D.U בגרמניה. בתקופתו של אבי ההומיאופתיה ד"ר סמואל האנמאן, לפני כ – 200 שנה, יוצרו התרופות ההומיאופתיות בדרך ידנית, נקל לשער כמה עבודה וזמן היה צריך בכדי לייצר תרופה בפוטנץ של 30C .

העיקרון הראשון עליו מושתת תורת ההומיאופתיה אומר: 'דומה בדומה ירפא' או באנגלית 'Like Cures Like' או בלטינית 'Similia Similibus Curentur' . המשמעות היא, שבכדי לרפא אדם חולה צריך ההומיאופת לחפש לו תרופה שתייצר אצלו ( אצל האדם החולה ) סימפטומים או תמונת מחלה דומים לתמונת המחלה שלו וכך גם יקרה אם אותה תרופה תינתן לאדם בריא לחלוטין. אדם בריא לחלוטין שיקבל את הרמדי המסוימת הזאת יפתח תמונת מחלה עם סימפטומים דומים לתמונת המחלה של האדם החולה שבו עסקינן.

ופה תשאלו את שאלת מיליון הדולר !! איך יודעים להתאים את התרופה למטופל/החולה ? להומיאופתיה למעלה מ – 5000 תרופות שונות המשתייכות לשלושת הממלכות ואנחנו צריכים למצוא תרופה שיכולה לפתח באדם בריא את אותם סימפטומים שמהם סובל המטופל שלנו , מה עושים ?? להומיאופתיה יש ספרי 'מאטריה מדיקה' אלה הם ספרי התרופות ( הרמדיס ), הספרים בהם מתועדים הסימפטומים שכול תרופה מפתחת או במילים אחרות הספרים בהם מתועדים תמונות הרמדיס. מהי תמונת הרמדי ? זהו תיאור מלא מפורט ומדוקדק של הסימפטומים שלרמדי יש פוטנציאל לפתח. התיאור של הסימפטומים מפורט ונכנס לדקויות, לדוגמא: לא די לציין בתמונת הרמדי שיש לה פוטנציאל לפתח כאב ראש, שהרי להרבה מאד רמדיס יש פוטנציאל כזה, אלא שכאב הראש מתואר קודם כול עפ"י מיקומו המדויק: ברקות, במצח, ברקות ובמצח, בצד שמאל או ימין, בעורף, ברקות ובעורף, מעל ארובת העין, שמאל או ימין ?. מהו סוג הכאב ? לוחץ, הולם, כמו פטישים, מתפוצץ, קורע, דוקר, שורף… מה מתלווה לכאב ? פלפיטציות, כאבי בטן, שלשול, בחילה, טשטוש של ראייה, אאורה, הקאות, חולשה, שיתוק של גפים, רגשות לרעש, בלבול, סחרחורת….. זאת אומרת בכול תמונת רמדי יש תיאור מקיף מלא ומדויק של הסימפטומים שלתרופה יש פוטנציאל לפתח וזאת בכול המישורים: הפיסי, הרגשי והמנטלי.

בכדי להמחיש את תיאורי תמונת הרמדי ניקח לדוגמא רמדי בשם פולסטילה – Pulsatila , הרמדי הזאת מיוצרת מהפרח כלנית, משתייכת כמובן לעולם הצומח ובתמונת הרמדי מתוארת אישה שהיא תלותית, כנועה, בכיינית ( מרבה לבכות ), ביישנית ומשנה מצבי רוח והחלטות בתדירות גבוהה. יש לה תחושת נטישה חזקה מאד, פוחדת ממקומות צרים וממקומות הומי אדם. כול התכונות הללו מתוארים בתמונת הרמדי של המאטרייה מדיקה, תחת הכותרת Mind תחת כותרת זאת מופיעים בתמונת הרמדי הסימפטומים הרגשיים, הנפשיים והמנטליים. כמובן שבאותה תמונת רמדי יופיעו גם מאפיינים נוספים תחת כותרות אחרות. הכותרות הן למעשה אברי הגוף ומערכותיו:
Mind, Head. Face, Mouth, Tongue, Teeth, Eyes, Vision, Ears, Hearing, Throat, Chest, Stomach' Abdomen, Rectum, Extremities, Respiratory, Sleep. Perspiration, Male, Female, Bladder. Urination, Skin, ….. Generalities. ( לשם המחשה בלבד לא מנינו את כולם ) תחת הכותרות הנ"ל מתוארים סימפטומים פיסיים, למעט כאמור ב – Mind וב – Generalities , ב – Mind מתוארים סימפטומים נפשיים, רגשיים ומנטליים ותחת הכותרת Generalities מתוארים סימפטומים כללים , למשל במקרה שלנו של ה – Pulsatila תתואר ב – Generalities , אישה שאינה סובלת חדר מחניק וחייבת לפתוח חלונות. דחייה ממזונות כגון: חמאה, ביצים, פירות, בשר, מזון חם. תשוקה לאוכל קר, משקאות אלכוהוליים, גלידה, חמאת בוטנים, גבינה צהובה….

ניקח דוגמא אחרת: Argentum-nitricum הרמדי כמובן ממלכת המינרלים זוהי תרכובת הנקראת חנקת הכסף, יש בתרכובת 2 יסודות חנקן וכסף. הרמדי מתאימה לאדם עם נטיות אמנותיות, צייר, פסל, שחקן, מוסיקאי או מישהו שמתעניין מאד באמנות. אדם דייקן לא מאחר אף פעם לפגישה, יש לו חרדת קהל או במה, שלשול בהמתנה להופעה בפני קהל. הוא או היא במיטבם כשישנן משימות מורכבות לביצוע, ביצועיסט/ית. תמיד ממהרים, מה שאפשר לעשות מחר יתבצע כבר היום אף פעם לא יעכבו משימות לביצוע. אנשים מאד גלויים, חושפים עצמם בקלות . מלאי פחדים, פוחדים מגבהים אפילו בנינים גבוהים במבט מלמטה, מפחידים אותם, פוחדים מטיסות, ממקומות סגורים: מעליות, מערות. מרגישים לחוצים כמו במלחציים,כאילו חגורת ברזל עוטפת את חזם. יש להם נטייה לפתח אירועים מוחיים, סובלים הרבה מגזים ושיהוקים קולניים, כאבי ראש מיגרונתיים של צד אחד, כאבי ראש הולמים, כאילו ראשם התרחב, גדל . חשיפה לאוויר קר ואפליקציות של רטייה מהודקת סביב לראש מספקים הקלה. הקלה ממים קרים בדלקות גרון. רוב הסימפטומים מופיעים בצד שמאל של הגוף.

דוגמא נוספת תהיה רמדי ממלכת החיות: Sepia – דיונון. הרמדי מיוצרת מהדיו של הדיונון, זאת רמדי מאד נפוצה , נחשבת לפוליקרסט, דהיינו לרמדי גדולה שיש עליה מידע רב ושנעשה בה שימוש רב. ה – Sepia היא בדרך כלל רמדי נשית. עם זיקה חזקה מאד לבעיות הורמונליות נשיות. בדרך כלל נשים קרייריסטיות, שיש להן התנגשות אמביוולנטית עם חובותיהן בבית וגידול ילדים. במצבן הפתולוגי הן "תקועות" מתקשות לחשוב, סובלות מבלבול עם קהות חושים. יש אצלן קיפאון, אינן יכולות לזוז כי פועלים עליהן כוחות חזקים ומנוגדים, להעדיף את העבודה או להעדיף את הבית כול הזמן קונפליקט בין הבית לעבודה. במצבן הפתולוגי אדישות לבני המשפחה, חוסר יכולת להרעיף אהבה. התקפי בכי בלתי נשלטים ללא מתן הסבר. הרעה מניחומים. הטבה מעיסוקים ועבודה. הטבה ממאמץ גופני קשה. הרעה לפני, תוך כדי ואחרי המחזור. המחשבות שלהן תקועות, דברים מעסיקים אותן והן חושבות הרבה בלופים ( טוחנות מחשבות במעגל ). יש להן תחושת מעמסה כבדה על כתפיהן,כול העולם רובץ להן על הכתפיים. גם בבעיות הפיסיות שלהן יש ביטוי חזק לתקיעות. הן סובלות בדרך כלל מעצירות קשה בלי דחף ליציאות. היציאות בדרך כלל יזומות על ידן, הצואה תקועה ואין תחושה של דחף. יש להן נטיות להתעלפות והן מתעלפות לעיתים קרובות .

התיאור של הרמדיס מאד מתומצת ומטרתו להמחיש את הדרך בה מתוארת רמדי במאטרייה מדיקה. תמונת הרמדי מתארת תמיד את האדם החולה במחלה שלאותה הרמדי יש פוטנציאל לפתח וגם לרפא, אך לא רק את המחלה מתארת תמונת הרמדי, אלא אף את אופיו ותכונותיו של האדם שזקוק לרמדי הזאת. למעשה תמונת הרמדי מספקת תמונת מראה של החולה ולכן נוצרה כאן טרמינולוגיה הומיאופתית מעניינת, שיצרה זהות בין תמונת הרמדי לתמונת החולה. הומיאופת יכול להגיד לעמיתו משפט כגון: 'שמע היה לי היום מקרה של ילד 'Stramonium או 'אין ספק שהמטופל הוא נחש, אני מתלבט בין Lachesis לבין Crotulus Hordus ' או אפילו משפט כגון: 'אני מטפל עכשיו במקרה של חתול Lac-f , יש למטופל הזה את כול בעיות העיניים האופייניות לחתול'.

יש כמובן גם מאפיינים משותפים לכול ממלכה וכך אפשר לסווג את המטופל די מהר לממלכה אליה הוא משתייך.
המאפיינים הבולטים של אלה המשתייכים לממלכת המינרלים הם: אנשים שאצלם הכול מסודר ומקוטלג בתבניות, יש להם רוטינה ( שגרה ) חזקה בחיים, הרבה מרובעות, לוח זמנים קפדני, תמיד ישאו איתם רשימת מטלות או רשימת דברים שצריך לספר לרופא. הפתולוגיה של המינרלים, נובעת ממחסור בולט במשהו שהם זקוקים לו בכדי שישלים אותם.
המאפיינים הבולטים של אלה המשתייכים לממלכת הצמחים הם: אנשים עם רגישות גבוהה, רגישות לחום ולשמש יוקדת, רגישות לקור מקפיא, צמא רב, רגישות לאחרים, רגישות להשפלה ועלבון…. צורך בתמיכה, פחד גדול משינויים דרמתיים של אקלים או סביבה. פחד מאלימות. בפתולוגיה שלהם תחושה שמשהו פנימי אצלם אינו תקין וזאת הסיבה לסבל.
המאפיינים הבולטים של אלה המשתייכים לממלכת החיות הם: אלימות. דברת, מדברים הרבה. מוטיב חזק של קורבן ומקרבן, או שאתה קורבן של אחרים או שאתה מקרבן אחרים. טריטוריות, להרבה חיות טריטוריות ברורות ומסומנות. בפתולוגיה שלהם, אלימות רבה ו/או תחושת רדיפה ופחד להירצח – להיטרף.

הסברנו מה זאת תמונת רמדי וגם המחשנו בדוגמאות קצרות, אבל לא הסברנו מאיפה שאבה ההומיאופתיה את הסימפטומים והתכונות של כול אחת מהרמדיס ועל איזה בסיס תועדו הסימפטומים במאטריה מדיקה ( ספר התרופות ), מי זה אמר שתמונות הרמדי אוטנטיות ? ד"ר סמואל האנמאן אבי ההומיאופתיה, נקט בדרך מאד אמיצה פשוטה ומקורית, הוא ניסה את התרופות/רמדיס על עצמו ובני משפחתו ותיעד את הסימפטומים, מאוחר יותר אחרי תחילתה של ההצלחה, הצטרפו גם הרבה מידידיו להתנסויות האלה. לניסיונות אלה קרא האנמאן פרוביג – Proving .

צרו קשר

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב

צור קשר
close slider

צרו קשר