תסמונת המעי הרגיז – IBS

מאת : חיים שטיינברגר

תסמונת המעי הרגיז, היא השם בו בחרה הרפואה המערבית לכנות מכלול של תסמינים במערכת העיכול שאין להם ממצאים ממשיים, בבדיקות המתבצעות לסובלים מתסמונת זאת.
זאת אומרת שעפ"י רוב, בבבדיקות דם או תרבית, או אפילו בבדיקות פולשניות כמו, קולונוסקופיה, גסטרוסקופיה… לא מתגלות תוצאות אבנורמליות ( החורגות מהנורמה ) . התסמונת מאד נפוצה בעיקר בעולם המערבי, כ – 20% מהאוכלוסיה המערבית סובלים מתסמונת זאת.
 
התסמונת מאופיינת במספר גדול של סימפטומים. ברוב המקרים כאבי בטן, אחרי האוכל או לפעמים לפני האוכל, כאבים קוליקיים ( Colic Pain ) , עוויתיים שגורמים לסובל להתקפל. כאבים אלה מתרחשים בתדירויות שונות, ולרוב אין אפשרות להצביע על מקורם. הכאבים הקוליקיים, מוקלים בדרך כלל אחרי "יציאה". מאפיינים נוספים של התסמונת הם, שלשולים בהמשך לכאבי הבטן, בחילות, ולעיתים גם עצירויות. מספר היציאות היומיות בדרך כלל די גדול, ויכול לנוע בין 4-10 יציאות ליום.
 
מרקם הצואה יהיה שונה מ"יציאה" ל"יציאה", הוא יכול להיות רך, דייסתי עד מיימי, ולפעמים צואה דמויית עפרון, או פחוסה, שמעידה על היצרויות זמניות במעיים, לרוב תהיה הצואה מלווה בריר. יתכנו גם עצירויות עם כאבי בטן, וצואה קשה , דמויית גללי עיזים. סימפטום נוסף , היא הנפיחות של הבטן, והרבה מאד גזים.
 
 
נשים סובלות יותר מתסמונת המעי הרגיז, ואצלן, נוטים השלשולים המאפיינים את התסמונת, להופיע בתקופת המחזור.
לרוב הסובלים מהתסמונת יש תופעות של עצבנות יתר, חרדות ולעיתים דיכאון. השרירים החלקים במעיים מעוצבבים ע"י מערכת העצבים האוטונומית, שמושפעת ממערכת העצבים המרכזית, שרירים חלקים אלה אחראיים לתנועתיות המעיים ( הפריסטלטיקה ), וזה מסביר את הקשר בין עצבנות יתר, ותסמונת המעי הרגיז.
 
התופעה, מאד לא נעימה, ומאד מפריעה לתפקוד השוטף של הסובלים ממנה. היא תוקפת ללא התרעה, ויכולה להשבית את הלוקים בה, לשעות רבות. התסמינים בדרך כלל יתגברו בשעות של לחץ נפשי, כמו למשל לפני בחינה. לרוב היא מאפיינת אנשים צעירים בגילאיי ההתבגרות ובשנות העשרים הראשונות. מעט מאד מהסובלים מהתסמונת מקשרים בינה לבין מצבם הנפשי, ולרוב יעברו אנשים אלה את רוב הבדיקות שהרפואה המערבית , יכולה לעשות בכדי לשלול "מחלות" קשות יותר.
 
ההומאופתיה ותסמונת המעי הרגיז.
תסמונת המעי הרגיז, מגיבה טוב מאד לטיפול הומאופתי, כיוון ובעיקר משום שמטרתו של הטיפול ההומיאופתי הינה קודם כל להחזיר את מטופליה לאיזון מלא של גוף ונפש. מניסיוני, טיפולים הומיאופתיים פותרים את הבעיה אחת ולתמיד, עד לידי כך שהמטופל עצמו אינו מאמין לשינוי שחל בו, הרבה מאד תרופות הומיאופתיות מתאימות לטיפול בתסמונת, ובחירתן ע"י ההומאופת המיומן תתבצע תמיד עפ"י מאפייניו הכוללים של המטופל. 10 מטופלים שונים עשויים לקבל מההומיאופת 10 תרופות הומיאופתיות שונות.

צרו קשר

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב

צור קשר
close slider

צרו קשר