פסוריאזיס

חיים שטיינברגר

כללי על פסוריאזיס

פסוריאזיס היא "מחלה" כרונית, שאינה מדבקת. היא באה לידי ביטוי בייצור מהיר בלתי נורמלי של תאי עור. כתוצאה מהייצור המהיר של תאי העור, נוצרים על פניו מעין קשקשים אדומים וטלאים של עור מעובה, קשה ואף מגרד. פסוריאזיס עפ"י רוב מערב את אזורי המרפקים, הקרקפת, הברכיים והאוזניים. מקרים קלים של פסוריאזיס, אינם מאובחנים לעיתים. המקרים הקשים של פסוריאזיס, גורמים סבל חברתי רב לחולי פסוריאזיס המתביישים בהופעתם ולעיתים נדחים ע"י החברה מחשש להידבקות.

ה"מחלה" ( פסוריאזיס ) מתאפיינת בעליות וירידות, ישנם חולי פסוריאזיס שחווים תקופות ארוכות, לפעמים שנים של שקט, נקיים לחלוטין מה"מחלה" ( פסוריאזיס ) ומכל נגע, לאחרים יש הפוגות קצרות , שבה הם נקיים מנגעיה, כשלאחריהן חוזרת מחלת פסוריאזיס ולעיתים ביתר שאת. פסוריאזיס מופיעה בכל הגילים, החל מתינוקות וכלה בזקנים, כמו כן נפוצה פסוריאזיס בכל הגזעים ובשני המינים במידה שווה. בדרך כלל מאובחנת פסוריאזיס לראשונה בבוגרים צעירים. פסוריאזיס איננה "אוהבת" בדרך כלל קור או רטיבות ולחות רבה, וחולי פסוריאזיס מדווחים על הרעה במצבם בתנאי מזג אוויר אלו, ועל שיפור במזג אוויר חם , ושמש רבה.

במחלת פסוריאזיס חולים כ 3% מאוכלוסיית העולם. הרפואה המערבית מאמינה שיש לה מקור תורשתי, אבל היא לא יודעת להצביע על הסיבות להיווצרותה , מלבד להגיד שלעיתים היא "הולכת" במשפחה. הפרוגנוסיס – Prognosis של פסוריאזיס הוא לא טוב, אין לה מרפא ברפואה הקונבנציונלית.

פסוריאזיס והרפואה המערבית

הרפואה המערבית אובדת עצות בטיפול בחולי פסוריאזיס, והיא משתמשת בטיפוליה, במקרים הקלים של פסוריאזיס, במשחות למריחה חיצונית המכילות ויטמין D , כגון : calcipotriene או בשמה המסחרי Dovonex , במקרים קצת יותר קשים של פסוריאזיס, היא משתמשת במשחות המכילות סטרואידים, ובמקרים קשים של פסוריאזיס בהם מרבית שטחי הגוף מכוסים בנגעי פסוריאזיס, היא משתמשת בתרופה ממשפחת הכימותרפיה, ה – Methotrexate . כמובן שלרוב, רבים נזקיה מתועלתה. הרפואה המערבית משתמשת גם בטיפולי הקרנות של אור אולטרה סגולי , UVB – Ultra Violet B , המתקרא Puva , טיפולי פסוריאזיס אלה מניבים הקלה לתקופות קצרות, לטיפול מתלווה תרופה הנלקחת אורלית שמגדילה את הרגישות לאור ונקראת Psoralen.

סוגי פסוריאזיס

יש מספר סוגים של פסוריאזיס : psoriasis vulgaris – פסוריאזיס המצוי והרגיל, שיוצר קשקשת וטלאי פתיתים על העור.Psoriasis Guttate – פסוריאזיס נקודות דמויי טיפה. Psoriasis Inverse – פסוריאזיס בקיפולי הגוף באזורי לחות, כגון: מתחת לזרועות, באזור הטבור, בישבנים. Psoriasis Pustular – פסוריאזיס נגעים מורסתיים עם מוגלה, שלפוחיות עם נוזל צהוב. יש גם פסוריאזיס שמערבת דלקות פרקים המתכנה Psoriatic Arthritis , מתחילה לרוב בפריחה פסוריאטית ומאוחר יותר מצטרפים דלקות הפרקים, סובלים ממנה בין 10%-35% מחולי פסוריאזיס, מאפיינת חולים בגילאים 30-40.

פסוריאזיס בהומאופתיה

ההומאופתיה מייחסת את פסוריאזיס, למיאזמה ( מארה ) הפסורית, מארת הגרד שיש לה "אלף פרצופים" , המשתייכים למארה זאת אומרים "יש לי בעיה אבל אני אתגבר עליה" . להומיאופתיה אין ספק כי פסוריאזיס איננה "מחלה" קוסמטית , אלא סימפטום שנובע ממעמקי הווייתו של הסובל ממנה. יש הרבה תרופות הומיאופתיות שיכולות לרפא פסוריאזיס, אם גם יתר מאפייניו של הפציינט דומים למאפייני התרופה, תרופות כגון: Sepia , Staphisagria , Graphities …. ועוד. אין לעשות בהם שימוש עצמי ללא התויות של הומאופת מוסמך. במקרים רבים משיגה ההומיאופתיה ריפוי מוחלט בטיפולי פסוריאזיס.

צרו קשר

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב

צור קשר
close slider

צרו קשר