הטיפול בפסוריאזיס לפי הרפואה הסינית
מאת: ד"ר ניר עמיר, מייסד ומנהל אקדמי של מכללת תמורות ומנהל המחלקה לרפואה אלטרנטיבית לילדים בבית החולים וולפסון

פסוריאזיס היא מחלת עור כרונית המתבטאת בנגעים אדומים מכוסי קשקשת אפורה. נגעים אילו נוטים להופיע באזור המרפקים, הברכיים, הקרקפת, המפשעות ובאזורי גוף נוספים. לעתים הפגיעה הדלקתית חמורה ומשפיעה על אזורי גוף נוספים כגון ציפורניים או מפרקים. גורמים גנטיים וסביבתיים יכולים להשפיע על המחלה וגורמים רבים אחרים כגון מצוקה נפשית או נזק לרקמת העור יכולים לגרום להתפרצותה.

הטיפול של הרפואה הממסדית כולל שימוש במשחות שונות, קרינת אור (פוטותרפיה) ולעתים תרופות בבליעה. המחלה אמנם אינה חולפת אך לעתים ניתן לחוות תקופות רגיעה ממושכות. חלק מהטיפולים התרופתיים, גם אילו שבשימוש חיצוני, מלווים בתופעות לוואי ואף נזקים ארוכי טווח ועל כן קיימת לעתים ההתלבטות אם להשתמש בהם. במצבים אילו הרפואה הסינית עשויה להשתלב ולצמצם את התדירות והמינון של תרופות אילו. בנוסף לטיפול הפנימי והחיצוני, עשויה הרפואה הסינית להקל על מצבי עקה (סטרס) ומכאן, לצמצם הישנות התקפים חוזרים.

התפיסה הסינית רואה בעור רקמה המשקפת בריאות וחיוניות המערכות הפנימיות. איברים רבים מעורבים בתקינות העור. כך למשל מתקיים קשר בין הריאות לעור, דבר שבא לידי ביטוי בבעיות נשימה ועור שונות או למשל, בעיות בכבד והצטברות רעלים יכולים להתבטא על פני העור.

קיימות סיבות אפשריות רבות לתופעת הפסוריאזיס אולם הסיבה השכיחה ביותר היא שילוב של תקלה באיכות הדם במקביל להצטברות רעילות על רקע כשל בכבד. מטפל שעבר לימודי רפואה סינית  ברמה אקדמאית ידע להבדיל בין אפשרויות אילו ואפשרויות רבות נוספות. ראוי לציין שהכוונה היא לא בהכרח נזק אורגני לכבד אלא, לעתים, נזק ברמה האנרגטית.

הדם נחשב בתפיסה הסינית כרקמה המזינה את הרקמות ומלחלחת אותם. לכן תופעת חסר הדם, על פי הרפואה הסינית, מכוונת לתסמינים המאפיינים אנמיה כמו חולשה, בעיות זיכרון, שיער יבש ונושר, עור יבש או קשקשי, חיוורון ונטיה לקור. אולם סימנים אילו יכולים להופיע בלי הממצאים המעבדתיים ואף על פי כן להיחשב כחסר דם ברמה האנרגטית.
תופעה של חום ורעילות מתבטאת בפצעים אדומים, תחושת חום על פני העור, לשון אדומה, נטיה לריח גוף חריף, יציאות בעלות ריח חזק או עיניים הנוטות להיות אדומות. גם אם תפקודי הכבד בבדיקות המעבדה תקינות, עדיין קיימת פתולוגיה ברמה האנרגטית המצביעה על אי תקינותו.

הזנת הדם, ניקוי חום ורעילות או טיפול בגורמים אחרים העלולים להופיע במקביל או במקום תופעות אילו דורשת אסטרטגיה טיפולית משולבת: תזונה ותוספי תזונה להזנה וניקוי הכבד, צמחים המזרזים את תהליך הריפוי, טיפול במגע, למשל שיאצו, התורם להרגעה ואיזון כללי ולעתים גם דיקור סיני.

לעתים ניתן לתמוך בתהליך טיפולי קיים. כך למשל, במקרים של שימוש בסטרואידים, ניתן לתת טיפול אנטי דלקתי תומך ובמקביל תזונה וצמחי מרפא אשר עשויים לצמצם משמעותית את התלות בסטרואידים. גם בטיפולים כמו בפוטותרפיה, כלומר בקרינת אור מסוג אולטרה סגול, יכולה להיות השלכה בריאותית ואסטתית. ניתן לתמוך בהם על ידי מתן צמחים המעודדים את השפעת הטיפול ובכך משפרים את יעילותו ובמקביל, צמחים ותזונה המשמרת את איכות העור ומונעת נזקים ארוכי טווח.

לסיכום, טיפול משולב הכולל דיסציפלינות שונות מתוך עולם הרפואה הסינית המשלימה עשויים להקל ואף לעזור משמעותית לאנשים עם פסוריאזיס, גם כאילו הסובלים מדלקת מפושטת וקשה.
לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט לחץ כאן להכנסת טקסט

צרו קשר

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב

צור קשר
close slider

צרו קשר