מנופאוזה – Menopause

חיים שטיינברגר

מנופאוזה – מהי מנופאוזה ?

התרגום הפשטני של המילה 'מנופאוזה' בעברית, הוא: 'הפסקת הווסת', אך מאחוריה של התופעה הפיזיולוגית מנופאוזה, קיימים עפ"י רוב תסמינים רבים, שהבולטים והמפריעים מכולם, הם גלי החום, שתוקפים אחוז לא מבוטל ( כ- 75% ) של הנשים שמגיעות אל מנופאוזה. בנוסף קיימים תסמיני מנופאוזה אחרים, שחלקם אינם מתקיימים אצל חלק מהנשים הסובלות מתופעות מנופאוזה, כגון: אוסטאופורוזיס ( דלדול העצם ), ירידה בליבידו ( החשק המיני ), יובש בנרתיק, כאבי ראש מיגרונתיים ( בימי המחזור שנפסק ), הפרעות שינה, דלקות חוזרות בשלפוחית השתן, קשיים בריכוז וזיכרון, שינויים במצבי רוח, דיכאון, חוסר שווי משקל…. ועוד.

מנופאוזה – מתי מתרחשת מנופאוזה ?

מנופאוזה מתחילה אצל מרבית הנשים בטווח הגילים 45 – 55 , ואעפ"י כן ישנן נשים שהפסקת הווסת ( מנופאוזה ) אצלן מתרחשת מוקדם יותר, עוד לפני שמלאו להן 40 , לרוב תהיינה אלה נשים שלא הרו מעולם, או נשים עם בעיות בריאות. אם ניקח בחשבון שמרבית הנשים חוות את הווסת הראשונה שלהן, בגיל 12-13 , נבין שלמרביתן יש 33 – 42 שנות פוריות, או 430 – 547 , מחזורי ווסת, עד מנופאוזה.

מנופאוזה – מה גורם לתופעות מנופאוזה ?

מנופאוזה היא תופעה טבעית, והיא חלק ממחזור החיים של בני האדם ( כן גם הגברים עוברים תקופת מנופאוזה, לא נדון במאמרנו זה באוכלוסיית הגברים בתקופת מנופאוזה), מנופאוזה על כל תסמיני מנופאוזה, מתרחשת כתוצאה מירידה הורמונאלית הדרגתית ביצור הורמון האסטרוגן, הורמון הפרוגסטרון והורמון הטסטוסטרון, ע"י השחלות.

התקופה בה מתרחשת הירידה ההורמונאלית ההדרגתית, נקראת ה'טרום מנופאוזה' ( Premenopause ), תקופת טרום מנופאוזה מתקיימת כמה שנים לפני מנופאוזה, והיא מתאפיינת, במחזור לא סדיר, בהקטנת עצמת הווסת, בהתחלה של תסמיני מנופאוזה, כמו גלי החום.

עם התחלת הירידה בייצור האסטרוגן ע"י השחלות ותחילתה של תקופת טרום מנופאוזה, מגבה הגוף את התהליך ע"י ייצור יתר של אסטרוגן ע"י בלוטות האדרנל, וזאת בניסיון ליצור כניסה חלקה אל תקופת מנופאוזה. במצב זה ( טרום מנופאוזה ) תראה בבדיקת דם, עלייה מאד משמעותית של הורמון ה – FSH , וירידה משמעותית בהורמון ה – LH . במקביל מתמעטות מאד הביציות בשחלות ומספרן יורד אל מתחת לכמה אלפים, מספר זה ממשיך לרדת כל תקופת הטרום מנופאוזה, עד לרגע שבשחלות לא נותרות ביציות, והשחלות מפסיקות לתפקד, וחדלות לבייץ. מרגע זה מפסיקה הווסת לחלוטין, ואחרי כ – 12 חודש ללא ווסת, נכנסת האישה לתקופת מנופאוזה שלה. מספרן של הביציות בשחלות בלידה, מגיע עד ל – 2 מיליון, ומספר הביציות בתקופת הפוריות נע סביב 300 אלף – 400 אלף ביציות.

מנופאוזה – מה זה אסטרוגן, מה זה פרוגסטרון ומה זה טסטוסטרון ?

אסטרוגן הוא שם כולל לכ- 25 מינים של הורמוני מין נקביים, המופרשים מהשחלות, המובילים ביניהם, הם : אסטריול, אסטרדיול ואסטרון. הפרשת האסטרוגנים מוגברת בגיל ההתבגרות של הנשים, ואחראית להתפתחותם של השדיים וסימני מין מישנים אחרים כמו, שער הערווה.

בתקופת המחזור עולה ריכוז האסטרוגן בדם, ועשוי לנוע מהיום ה – 10 ועד ליום ה – 28 בין 50 -150 pg/ml . מיד לאחר המחזור, עם פליטת רירית הרחם, הריכוז יורד לערכים שנעים בין 24 – 64 pg/ml . ריכוז נמוך עוד יותר בדם, נמדד אצל נשים בהריון ונשים מניקות, 15 – 40 pg/ml , זהו גם הריכוז בתקופת מנופאוזה.

האסטרוגן הוא הורמון הגורם להתחלקות תאים, וכך מביא להתעבות של רירית הרחם, ולהכנתה לקליטת הביצית המופרית, כמו כן מביא האסטרוגן להתפתחותם של צינורות החלב בשד, כהכנה להנקת הילוד. הפרוגסטרון גם הוא הורמון נשי, המופרש מהגופיף הצהוב שבשחלות, מיד לאחר הביוץ, הוא משלים את מלאכתו של האסטרוגן ותורם גם הוא להתעבות רירית הרחם, ולהכנתה לקליטת הביצית המופרית. חשוב יותר הוא תפקידו העיקרי של הפרוגסטרון, בהרס רירית הרחם, אם יש הריון, ממשיך הפרוגסטרון להיות מופרש, אם אין הריון מביא הפרוגסטרון לדימום הווסתי, שגורם להרס הרירית ברחם. בנשים המייצרות מעט מדי פרוגסטרון, רירית הרחם אינה מתעבה דייה, מצב שעלול להביא להפלה. הטסטוסטרון, הוא הורמון גברי, אבל מיוצר גם הוא בכמויות קטנות בשחלות האישה ובכבד, תפקידו העיקרי באישה הוא לשמור על הליבידו ( החשק המיני ).

מנופאוזה – מה זה FSH ו- LH ?

FSH : Follicle Stimulating Hormone ( הורמון ממריץ זקיקים ). זהו ההורמון המורה לשחלות לייצר אסטרוגן. הורמון זה מופרש מהאונה האמצעית של בלוטת ההיפופיזה, הוא עשוי ממולקולות של חלבון סוכרי, ותוחלת מחצית החיים שלו 3-4 שעות. ה – FSH , מווסת את ההתפתחות והגדילה בגיל ההתבגרות, כ"כ את תהליכי הרבייה והפריון בגוף האדם, בתקופת הטרום מנופאוזה עולה ריכוזו בדם. ה – LH : Luteinizing Hormone ( ההורמון היוצר את הגופיפים הצהובים ), זהו הורמון העובד סימולטנית עם ה – FSH , ותפקידו לדרבן את הביוץ באישה, ע"י יצירת הגופיפים הצהובים בשחלה, המפרישים את הורמון הפרוגסטרון. כ"כ אחראי ה – LH לדרבון הפרשות הטסטוסטרון בגבר. גם הורמון ה – LH מופרש מהאונה האמצעית של ההיפופיזה, הפרשתו של הורמון זה הולכת ומתמעטת בתקופת הטרום מנופאוזה, ונפסקת בתקופת מנופאוזה.

תסמיני מנופאוזה

מנופאוזה – גלי חום

כאמור, זאת תופעה או תסמין, המתרחש בכ – 75% של הנשים בעולם המערבי, המגיעות לתקופת מנופאוזה. מעניין לציין שאצל נשות המזרח הרחוק ( בעיקר סין ) , שכיחותם של גלי החום נמוכה בהרבה ומגיעה לכ – 15% בתקופת מנופאוזה, במקביל גם שיעור מקרי סרטן השד בסין נמוך ביותר ומגיע ל – 1 מקרה על 10,000 נשים, בעוד שבעולם המערבי היום השיעור הוא 1 מקרה על כל 8 נשים. מה עושות הנשים בעולם המערבי, שהנשים בסין לא עושות ? הן צורכות חלב פרה ומוצריו, הסינים לא צורכים חלב פרה ומוצריו !!! אפשר למצוא הרבה כתבות על נושא זה באינטרנט.

רק כ – 50% ( מתוך ה – 75% ) מהנשים הסובלות מגלי חום בתקופת מנופאוזה, חוות התקפים רבים בתדירות גבוהה, מספר פעמים ביום ועד 4 – 5 פעמים לשעה, האחרות חוות לרוב התקף אחד ביום, ויש מקרי מנופאוזה שבהם מתרחש התקף אחד פעם ב – 6 חודשים. התקף גל-חום, הוא תחושה של חום, הבאה מבפנים ומערבת את קדמת הגוף, את הראש, החזה, הצוואר והזרועות, לרוב מלווה גל החום, בהזעה רבה, ובסומק שמתפשט על הפנים, הצוואר והזרועות, כמו בהתקף אלרגיה לתרופה. אף אחד לא ממש יודע מה גורם להתקפים הללו בתקופת מנופאוזה, על כל פנים במציאות זה קורה כשלגוף יש כוונה לקרר את עצמו, כלי הדם מתרחבים, העור מתחמם ומתחילה הזעה. התקף אורך בין 4-5 דקות בדרך כלל, ולאחריו יש תחושה של קור. התופעה מאד לא נעימה ונשים שעוברות מנופאוזה, שלא הכינו אותן להתקפי גלי-חום, עלולות בהתקף הראשון לחשוש שהן חוות התקף לב.

מנופאוזה – אוסטאופרוזיס

החל מתקופת הטרום מנופאוזה שיכולה להימשך שנים מספר ובתקופת מנופאוזה, מתחילה בנשים ההפחתה בייצור האסטרוגן, הורמון זה המעורב בחלוקת תאים מואצת, מעורב גם בבניית תאי העצם ע"י ניצול מיטבי של הסידן בגוף האישה. כמובן שעם התמעטות ההורמון בדם, מתחילת גיל המעבר ( טרום מנופאוזה ובתקופת מנופאוזה ), והירידה בתפקודי השחלות, חלה גם ירידה הולכת וגדלה, בבניית תאי עצם. הירידה בבניית תאי העצם, נמשכת במקביל לתהליך הטבעי של הרס תאי העצם, וכך בהדרגה בתקופת מנופאוזה, מתחיל תהליך של התדלדלות רקמת העצמות, שהופך אותן לדקות יותר ומועדות יותר לשברים.

כמובן שישנן סיבות נוספות לאוסטאופרוזיס חוץ מתופעת מנופאוזה, כגון : עישון, רזון ( נשים רזות ), כריתת רחם ושחלות, מנופאוזה מוקדמת מתחת לגיל 40 , מחסור בסידן מתזונה לקויה, מחסור בויטמין D, בעיה בתפקודי התירואיד…. ועוד. בטרום מנופאוזה רצוי לבצע בדיקה של צפיפות העצם, כמובן שאם בבדיקה כזאת מתברר שקיים תהליך של התדלדלות מסת העצם, יש להיות במעקב, ולקבל ייעוץ תזונתי, ורפואי. אחת הדרכים להבטיח האטת תהליך כזה עוד בתקופת טרום מנופאוזה ובתקופת מנופאוזה היא, ביצוע פעילות גופנית, כמו הליכות יומיות, או שחייה.

מנופאוזה – דלקות חוזרות של שלפוחית השתן

גם כאן ישנה מעורבות של הפחתת האסטרוגן בתקופת מנופאוזה. נשים סובלות מדלקות השלפוחית פי 4 יותר מגברים, וזאת משום שפתח השופכה בנשים, קרוב יותר לפתח הוואגינה, כך שניגוב לא נכון בכיוון ההפוך, יכול להחדיר חיידקי e-coli ( חיידקי הצואה ) לוואגינה או לשלפוחית השתן. אם מוסיפים לזה את הירידה בייצור האסטרוגן בתקופת מנופאוזה, שכתוצאה ממנה נגרם יובש בנרתיק, מתהווים במקרים מסוימים, שינויים במערכת השתן, שיכולים להביא לקריסה חלקית של השלפוחית, וכפועל יוצא הפרשה לא מלאה של השתן, והצטברות חיידקים, ודלקות חוזרות.

כל דלקת כזאת של השלפוחית, מתאפיינת בהשתנות מרובות, של כמויות קטנות, ובתחושת שריפה או צריבה באזור השופכה ובבטן התחתונה. לפעמים, במקרים יותר קיצוניים יופיע גם דם בשתן. הטיפול הוא בדרך כלל אנטיביוטי, ויש לקחת את האנטיביוטיקה עד לסיומה, אחרת עלולה הדלקת לחזור, כיוון שחלק מהחיידקים העמידים יותר לא נכחדו עדיין. לנשים עם תופעות מנופאוזה, רצוי להרבות בשתיית נוזלים, בעיקר בכדי להגביר את ההשתנה ולהימנע משתן עומד. כדאי לעשות גם שימוש בחמוציות, שמגבירות את הסביבה החומצית בשלפוחית ומפריעות להתרבות החיידקים .

מנופאוזה – ירידה בליבידו ( חשק מיני ) ויובש בנרתיק

עם הפחתת ייצור האסטרוגן והפרוגסטרון ע"י השחלות ( בטרום מנופאוזה ), נעשית רירית הרחם והוואגינה דקה יותר, ומרבית החיידקים הטובים נעלמים יחד עם הפלורה , ונוצר יובש בנרתיק. במקביל בגלל הירידה בריכוז הורמוני המין בתקופת מנופאוזה, חלה ירידה גם בחשק המיני ( הליבידו ), ויחד עם היובש בנרתיק, שגורם ביחסי מין לכאבים בחדירה, ולפעמים מונע אותה, הופכים למתכון בטוח להפסקת קיום יחסי מין בתקופת מנופאוזה. זה קורה בדיוק בתקופה היפה בחיים, שבה אין יותר חשש מכניסה להריון.

לרוב זאת הסיבה העיקרית שבגללה מגיעות הנשים המודרניות עם תופעות מנופאוזה , לייעוץ רפואי, ושם בדרך כלל, הן מקבלות מרשם לתחליפי אסטרוגן ופרוגסטרון כטיפול לתופעת מנופאוזה , או את מה שכולן מכירות היום כ – HRT : Hormone Replacement Therapy . אך לפני שנדון בהשלכות של תחליפי ההורמונים האלה כטיפול לתופעת מנופאוזה על בריאותן של הנשים בתקופת מנופאוזה, נאמר רק , ששימוש נכון בלובריקנטים Lubricants ) ) , שהם חומרי סיכה על בסיס של ג'ל או ואזלין, יכולים להחזיר נשים עם תופעות מנופאוזה, לחיי מין כמעט תקינים. דבר אחד בטוח וידוע, שהימנעות מקיום יחסי מין בגלל יובש בנרתיק בתקופת מנופאוזה, רק תחריף את הבעיה, וכבר אמרו חז"ל 'המרעיבו ישבע והמשביעו ירעב'.

מנופאוזה – טיפול בהורמוני מין תחליפיים – HRT ( Hormone replacement Therapy )

בשנות השישים של המאה ה-20, כשלראשונה הוצאו לשוק הגלולות נגד ההריון, ולראשונה הבינו בתעשיית התרופות את הפוטנציאל הפיננסי לגריפת רווחים מתופעת מנופאוזה, נחשף גם השוק הפוטנציאלי הענק של מנופאוזה. תעשיית התרופות הבינה מהר מאד, שלפניה שוק של מאות מיליוני נשים, שסובלות מתופעות מנופאוזה בריאותיות קשות, החל מהטרום מנופאוזה וכלה בשנותיה האחרונות של מנופאוזה.

מהר מאד הבינו שם שהבעיה העיקרית איתה הם מתמודדים ת מנופאוזה, היא התנוונותן של השחלות, התמעטות עד לכדי אובדן מוחלט של הביציות, ואיתן הפסקת יצירת האסטרוגן והפרוגסטרון ע"י השחלות בתקופת מנופאוזה, וכך מהר מאד הוקצו בתעשיות הענקיות האלה, תקציבי ענק למחקר ופיתוח בגין תופעות מנופאוזה. מהרגע שבו קישרו את תופעות מנופאוזה , להפסקת ייצור האסטרוגן בשחלות, התחילו התעשיות האלה לסנתז תרופות כימיות, דמויות אסטרוגן אנושי לטיפול בתופעת מנופאוזה… העבירו אותן סדרת ניסויים ובדיקות וזכו לאישורים מתאימים של הרשויות שעוסקות במתן אישורי שימוש בבני אדם, והפצה, דוגמת ה – FDA .

כבר בשנות ה – 60 של המאה הקודמת, התחילו הרופאים , בעיקר הגנקולוגים, להוציא מרשמים לתחליפי הורמונים כמעט לכל אישה, שהתחילה לגלות סימנים ראשונים של טרום מנופאוזה, כמו, ווסת לא סדירה, גלי חום וכיוצ"ב. תחליפי ההורמונים הראשונים, התבססו בעיקר על תחליפי אסטרוגן, ואלה החזירו את הנשים בתקופת מנופאוזה, לחיים רגילים. גלי החום הפסיקו, היובש בנרתיק פסק, הליבידו התייצב, השינויים במצבי הרוח התמתנו, כאבי הראש המחזוריים חלפו…. בקיצור אידיליה. אך עד מהרה לאחר כמה שנים, גילתה הרפואה , שמספר הולך וגדל של נשים שתופעות מנופאוזה דוכאו אצלן, פיתחו תאים סרטניים וממאירות ברחם, כשמרביתן היו כאלה שקיבלו בתקופת הטרום מנופאוזה ובתקופת מנופאוזה, תחליפי אסטרוגן על בסיס קבוע כטיפול מנופאוזה, והממאירות כמובן חייבה כריתת רחם ושחלות.

הקשר בין תחליפי הורמונים מבוססי אסטרוגן בתקופת מנופאוזה לבין ממאירות ברחם, הביא את תעשיית התרופות, להוסיף פרוגסטרון לתחליפי ההורמונים לטיפול מנופאוזה, במחשבה שאם האסטרוגן מגביר את חלוקת התאים בכדי לעבות את רירית הרחם, הרי שהפרוגסטרון, גורם להרס הרירית, אם אין הריון. תוספת הפרוגסטרון לתחליפי ההורמונים, פתרה את מרביתה של בעיית הממאירות ברחם, אבל עד מהרה התברר שלתחליפי ההורמונים החדשים לטיפול בתופעת מנופאוזה, יש מעורבות בגידול במספרן של הנפגעות מסרטן השד בתקופת מנופאוזה. היום, הרופאים כבר לא כל כך ממהרים, להוציא מרשמים של תחליפי הורמונים כטיפול מנופאוזה לנשים הסובולות מתופעת טרום מנפואזה או מנופאוזה, ואלה ניתנים בדרך כלל רק במקרים קשים של תסמיני מנופאוזה, ולתקופות קצרות.

מנופאוזה – מרשמים של HRT תחליפי הורמונים

תחליפי ההורמונים, ניתנים כטיפול מנופאוזה בצורות שונות:

כדורים לנטילה אורלית לתקופת מנופאוזה

חסרונם הבולט, הוא במינון הגבוה של האסטרוגן והפרוגסטרון בתרופה, כי נלקח בחשבון שחלקם מופרש במערכת העיכול, חיסרון נוסף הוא, פוטנציאל הפגיעה שלהם בכבד, ויצירת אבני מרה, כ"כ אצל חלק לא מבוטל של נשים עם תופעות מנופאוזה, הכדורים גורמים לבחילה. מתאימים גם לכאלו שעבורו כריתת רחם, במקרים אלו ניתן רק תחליף אסטרוגן ללא פרוגסטרון, כי אין בנייה של רירית רחם, ואין צורך להרוס אותה.

מדבקות ( Patches) לנשים עם תופעות מנופאוזה

דמויות פלסטרים, ספוגות בתחליפי הורמונים, הנספגים ישר אל מחזור הדם, המינון של תחליפי ההורמונים לטיפול בתופעת מנופאוזה הוא נמוך יחסית. חסרונם בצורך להחליפם פעמיים בשבוע בתקופת מנופאוזה, ובגרימת בעיות עור.

התקן תוך רחמי לתקופת מנופאוזה IUD (Intrauterine Device )

יתרונו בטיפול מנופאוזה, מינון נמוך של פרוגסטרון והזרמה ישירה שלו לאברי המטרה, במטרה להבטיח את הרס הרירית אחרי ההתעבות שלה, כתוצאה מנטילת אסטרוגן. חסרונו, בצורך להחליפו אחת לכמה חודשים בתקופת מנופאוזה.

השתלה תת עורית של HRT בתקופת מנופאוזה

בנשים מסוימות המעדיפות בתקופת מנופאוזה להקטין את העיסוק בנטילת תרופות, מתבצעת השתלה תת עורית של גלולות מסוג מסוים לטיפול מנופאוזה, באזור הבטן או הירך או הישבן, ברקמות השומניות שלהם, המשחררות תחליפי הורמונים ישר למחזור הדם, לתקופה של כ – 6 חודשים. החיסרון העיקרי מינון גבוה של תחליפי הורמונים המביא להתגברותם של תסמיני מנופאוזה , קרוב לזמן בו פג כוחם של תחליפי ההורמונים.

קרמים עם HRT לתקופת מנופאוזה

קרמים המוחדרים דרך הוואגינה בתקופת מנופאוזה, בכמות מדודה עם מתקן להחדרה, מכילים HRT , יתרונם בטיפול בתופעת מנופאוזה, בכך שיש להם השפעה מקומית הגורמת לעיבוי רירית הרחם והנרתיק. אינם משמשים תחליף ללובריקנטים, צריך להתחיל את השימוש בהם הרבה לפני קיום יחסי מין חודרניים, במקרים של יובש בנרתיק כתופעה של מנופאוזה.

ג'ל עם HRT בתקופת מנופאוזה

למריחה על העור בתקופת מנופאוזה, עובד כמו המדבקות. חסרונו, בצורך במריחה יומיומית, יתרונו בכך שאינו מגרה את העור כמו המדבקות.

טבעת נרתיקית HRT ללא פרוגסטרון בתקופת מנופאוזה

מיוצרת עבור נשים שעברו כריתת רחם וסובלות מתופעת מנופאוזה, תחליפי ההורמונים נספגים אל מערכת הדם, מונעים גלי חום ויובש בנרתיק. הטבעת קלה להחדרה, ויש להחליפה אחת ל – 3 חודשים, איננה מפריעה לקיום יחסי מין.

ספריי לאף עם HRT בתקופת מנופאוזה

נוח לשימוש, איננו מספק הגנה יומית, אבל אפקטיבי, בעיקר לנשים שעברו כריתת רחם. לנשים עם רחם, יש להוסיף גם פרוגסטרון, אחת לכמה חודשים.

טיפול מתמשך בתופעת מנופאוזה ללא דימומים, ב – HRT + פרוגסטרון בתקופת מנופאוזה.

כשפרוגסטרון נלקח עם אסטרוגן, באופן מחזורי, כך שהפרוגסטרון נלקח לתקופה של 10-14 ימים, על כל מחזור של נטילת אסטרוגן, אצל מרבית הנשים עם תופעות מנופאוזה, הנוטלות את הורמוני המין באופן הזה, מתרחש דימום חודשי, דומה למחזור ווסת. היום ישנן תרופות שמכילות אסטרוגן ופרוגסטרון שקשורים ביניהם כך, שדימום אינו נגרם בתקופת מנופאוזה. לנשים בהתחלת הטרום מנופאוזה עם מחזור לא סדיר לא מומלץ לקחת את התרופות האלה, אבל בהחלט מומלץ להתחיל לקחת אותן, בתחילת שנות ה – 50 שלהן כ – 12 חודש לאחר ההפסקה המוחלטת של הווסתות בתקופת מנופאוזה.

הורמוני מין תחליפיים זהים וטבעיים לתקופת מנופאוזה – Bioidentical Hormone Replacement Therapy : BHRT

לא הרבה גנקולוגים מכירים את ההורמונים האלה לתקופת מנופאוזה, הורמונים אלה לטיפל בתופעת מנופאוזה הם תחליפים זהים וטבעיים של 3 הורמוני המין העיקריים : האסטרוגן, הפרוגסטרון והטסטוסטרון. הורמונים אלה זהים לחלוטין להורמוני המין שבגוף האדם, מולקולה למולקולה, עם זהות מוחלטת, והם טבעיים, כי הם מופקים עפ"י רוב מצמחים, כמו, הבטטה והסויה, וגם מהורמוני סוסות מעוברות.

'אופרה ווינפרי' היא חסידה נלהבת שלהם, כמוה גם 'סוזן סומרס', שחלתה בעברה בסרטן השד, ואומרת שעד סוף ימיה תמשיך לקחת את ה'הורמונים הזהים' האלה. על כל פנים, יש להשיג הורמונים כאלה BHRT, על המדף של בתי מרקחת מסוימים, מוכנים מראש ומאושרים ע"י ה – FDA ( Food and Drug Administration ).

בנוסף קיים היום טרנד של התאמה אינדיבידואלית של 'הורמוני מין זהים' לטיפול מנופאוזה , עפ"י בדיקות דם ובדיקות רוק, של נשים בתקופת מנופאוזה, שעל פיהן מוציא הרופא מרשם לבית מרקחת שמתמחה בהכנת ההרכבים המדויקים של 'הורמוני מין זהים' עפ"י מרשם בשיטת ה –"Tailor Made" . כמובן שהורמונים אלה לטיפול בתופעת מנופאוזה נספגים ע"י הגוף בצורה אופטימלית, אך אין לגביהם די מחקרים וניסיון בכדי להגיד בברור שהם בטוחים יותר מה – HRT הרגילים.

מנופאוזה וההומאופתיה

בשונה מהרפואה המערבית, ההומאופתיה איננה מתערבת במנגנוני הוויסות והאדפטציה של גופנו כדי לטפל בתופעות של מנופאוזה, ההומאופתיה מדרבנת את כוחות הריפוי שבגופנו. גם כאן בתופעת מנופאוזה ובתסמיניה, כשנגמרות הביציות, והשחלה מפסיקה לייצר אסטרוגן ופרוגסטרון, ההומאופתיה "לא מעלה על דעתה" להאכיל אותנו בהורמוני מין כדי לטפל בתסמיני מנופאוזה, וזאת משום שההומיאופתיה גורסת שגופנו יודע טוב יותר מהטוב שברופאי המערב, מה טוב בשבילו, ושאם הוא מוצא לנכון להפסיק את הווסת, ולסיים את עונת הפוריות של הנשים בגיל המעבר בין 45 – 55 , יש לזה סיבה טובה, וכך זה צריך להיות, ומסיבה זאת קיימת מנופאוזה.

אלא מה, גם ההומאופתיה איננה משלימה עם התסמינים המורבידיים ( החולניים ) המתלווים לתקופת מנופאוזה, בדיוק כפי שהרפואה המערבית איננה משלימה עם תסמיני מנופאוזה, ובדיוק כפי שגופנו איננו משלים עם התסמינים הנ"ל, לא עם גלי החום, ולא עם היובש בנרתיק וירידת הליבידו, ובטח שלא עם האוסטאופרוזיס וכאבי הראש המחזוריים …. לגופנו יש מנגנון שתפקידו לגבות את הפסקת הייצור של הורמוני המין ע"י השחלה בתקופת מנופאוזה, הוא מעביר את ייצורם לבלוטות האדררנל, שאמורות לגבות את הפסקת הייצור של הורמוני המין בתקופת מנופאוזה באופן מלא וללא השלכות על מצב הבריאות שלנו.

כאן נשאלת השאלה, מדוע אם כן אצל מרבית הנשים המערביות, מנגנון הגיבוי איננו עובד כנדרש בעת תקופת מנופאוזה, ואיננו מספק את הגיבוי הנדרש בתקופת מנופאוזה, מדוע 75% מהנשים עם תופעות של מנופאוזה, מתחילות לסבול מגלי חום בתקופת הטרום מנופאוזה ? ופה תרשו לי לחזור עכשיו לאינפורמציה שמסרתי קודם, רק כ – 15% מנשות המזרח הרחוק סובלות מגלי חום ומתסמיני מנופאוזה אחרים, מדוע ? מה הן עושות שנשות המערב אינן עושות או להפך מה הן לא עושות שנשות המערב כן עושות בתקופת מנופאוזה ? אחת התשובות האפשריות והעובדתיות היא, שבמזרח הרחוק אך בעיקר בסין כמעט שאין צורכים חלב ומוצריו, אינני בטוח שזאת הסיבה או הסיבה היחידה, אבל זאת אפשרות שצריך לבדוק אותה, זאת אפשרות שנטענת הרבה מאד זמן ע"י לא מעט אנשים, שטוענים בנוסף שזאת גם הסיבה לכך שבסין, חולות בסרטן השד רק 1 ל – 10,000 נשים, בעוד שבעולם המערבי 1 ל – 8 נשים !!!!

הלינק בהמשך שולח אתכן לקרוא כתבה של 'פרופ. ג'ן פלנט' גיאוכימאית שמספרת. איך היא הבריאה מסרטן השד:

http://www.alkalizeforhealth.net/Lnotmilk6.htm

לינק נוסף לאתר בשם 'ישראבלוף', אתר שמתמחה בפרסום מידע שמסתירים מאיתנו, שמפרסם כתבה, של ד"ר אריה אבני גאסטרואנטרולוג ומנתח :

http://www.israblof.com/?l=he&a=12304

עוד שני אתרים מומלצים :

http://www.milksucks.com/more.asp
http://www.notmilk.com/

ש הרבה מאד תרופות הומיאופתיות לטיפול בתסמיני מנופאוזה, כמובן שרק הומאופת מוסמך ומנוסה , יכול להתאים את התרופה הנכונה לאדם הסובל מתופעת מנופאוזה. על כל פנים התרופות ההומיאופתיות לטיפול מנופאוזה, טבעיות כולן, והן ממריצות את כוחות הריפוי שכולנו נולדנו איתם, לרפא את מחלותינו ולהפוך את תקופת מנופאוזה לתקופה טובה מתמיד.

צרו קשר

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב

צור קשר
close slider

צרו קשר