מיגרנה – Hemicrania

מאת : חיים שטיינברגר

כאבי ראש הם בדרך כלל תופעה בלתי נסבלת, גם אם הם יחסית לא חזקים, כי אנחנו סובלים במרכז ההוויה שלנו, בראש, בחלק שבו מתרכזות המחשבות שלנו, שבו מיוצרות החוויות הסובייקטיביות שלנו, שבו מתרחשים, המציאות והדמיון שלנו. כאבי הראש תמיד מגבילים אותנו, כי גם כשהם מינוריים ( חלשים ) הם מטרידים , ומפריעים בעיסוקים השוטפים היומיומיים שלנו. אנשים שסובלים מכאבי ראש לעיתים קרובות, אחת לשבוע ולפעמים כל יום, הם אנשים ששמחת החיים ניטלה מהם. קשה להיות מאושר ומתלהב כשברקע מלווה אותך כל הזמן כאב ראש מציק.
 
הדברים הנ"ל אמורים קל וחומר, לגבי אנשים הסובלים ממה שהרפואה המערבית מכנה מיגרנה ( צדעת – עברית ). יש מיגרנות שונות, אבל לכולן יש די הרבה תסמינים דומים או זהים. מיגרנה מעצם שמה שנובע משיבוש של המילה 'המיקרניה' –'Hemicrania' , שמשמועתה 'חצי ראש' , מתמקדת תמיד בצד אחד של הראש, אלה הם כאבים עזים, בדרך כלל כאבים פועמים, אך יכולים לבוא לידי ביטוי גם בלחץ פנימי חזק בראש, או בתחושה שהראש עומד להתפוצץ, או בדקירות עזות, או בתחושה של קריעה. כאבים אלה כמעט תמיד מנטרלים את הסובל מהם לפרקי זמן שונים, אצל חלק מהסובלים הם חולפים אחרי מספר שעות, אצל חלק אחר הם נמשכים 3 ימים. המיגרנה מנטרלת את הסובלים ממנה, כי הם חייבים בדרך כלל, להתנתק מהעולם, להיכנס למיטה, לסגור את האור ( פוטופוביה ), להחריש כל קול חיצוני ( פונו פוביה ) ולנסות לישון. עפ"י רוב, יקחו הסובלים מהמיגרנה, משככי כאב שונים, כשהם רק מרגישים שהמיגרנה מתקרבת.
 
יש מיגרנות שונות, כאלה המתרחשות אחת לחודש, או כאלה המתרחשות כל שבועיים וכאלה המתרחשות ללא התרעה וללא סיבה כביכול באינטרוואלים שונים לא קבועים, כאילו 'Out Of The Blue' . יש מיגרנות שמתמקדות באחת הרקות, כמעט תמיד באותו הצד, מרביתן מערבות גם כאבים בחלל ארובת העין של אותו צד. יש מיגרנות של חצי מצח, מיגרנות של מחצית אחורי הראש, מיגרנות שמערבות את הקודקוד. לרוב המיגרנות מתלווה בחילה, ובחלקן מתרחשת גם הקאה או שלשולים. יש מיגרנות שמגיעות עם התרעה שנקראת 'אאורה' – 'Aura', לסובלים מסוג זה של מיגרנה, יכולים לקרות דברים די מדהימים, כחצי שעה עד שעה לפני שהמיגרנה תוקפת אותם, כמו, ערפול הראייה, נצנוצים בעיניים, הופעה של זיגזג צבעוני מואר לפני העיניים, החלשות של גפה, יד או רגל, מין הרדמות של הלשון, צניחת עפעף… כל התופעות האלה יכולות להיות די מבהילות במיוחד כשזה קורה לראשונה, אבל הן בדרך כלל לא יותר מסימן אזהרה לכך שהמיגרנה מתקרבת.
 
כ – 18% מאוכלוסיית הנשים, ו – 6% מאוכלוסיית הגברים בעולם סובלים ממיגרנה. אף אחד לא ממש יודע מה הם גורמיה של המיגרנה, יודעים בוודאות שהטריגרים שיוצרים התקף, הם רבים ושונים, כגון : ריחות מסוימים, רעשים קיצוניים, שוקולד, גבינה צהובה, ניטריטים, יין, קופאין, מונסודיום גלוטומט, אספרטיים, נדודי שינה, עודף שינה,  מתח, חרדות, לחץ, מחזור, שינויים בטמפרטורה…. סיבת הכאב שנוצר במיגרנה ידועה, הכאבים נוצרים כתוצאה מהיצרותם ו/או התרחבותם של עורקים בבסיס הגולגולת, אבל כאמור מה גורם לתופעה אצל חלק מהאוכלוסיה, ומה מונע ממנה לקרות אצל אחרים, לא ממש ידוע.
 
הרפואה המערבית, איננה יודעת לרפא מיגרנה, היא יודעת להקל על הסובלים ממנה, בדרך של נטילת משככי כאבים, סטרואידים ולעיתים מתן חמצן. התרופות הקונבנציונליות המשמשות לטיפול במיגרנה, הם קודם כל משככי הכאבים, כמו, אופטלגין, רוקסט, אקמול, אספרין, רוקל, אדוויל, נאורופן…. קבוצה אחרת היא של תרופות המשפיעה על קולטני הסרוטונין במוח, היא קבוצת הטריפטנים, כמו, אימיטרקס, רילרט, ריזלט, זומיג…. תרופות אלה מפסיקות את התקף המיגרנה כשעה עד שעה וחצי לאחר נטילתן.  קבוצה נוספת של תרופות, משמשת למניעת התקפי מיגרנה, כמו מורידי לחץ דם, חסמי ביתא ( דרלין ), חסמי סידן, ותרופות המשמשות באפילפסיה, שהוכחו כמונעי מיגרנה. כל התרופות הנ"ל משמשות להקלה של התקפי המיגרנה אבל אף אחת מהן איננה מונעת אותם לאורך זמן, כמו כן חשוב לציין שלכולן תופעות לוואי.
 
המיגרנה וההומאופתיה
ההומאופתיה היא אולי כלי הריפוי היחיד, שמצליח לרפא מיגרנה. הרבה מאד תרופות הומיאופתיות יודעות לרפא מיגרנה, התנאי היחיד לבחירת התרופה ( הרמדי ) המתאימה, הוא התאמתה למאפייניו הפיסיים, נפשיים ומנטליים, של הפציינט. בכדי להשיג מטרה זאת, חייב הפציינט להגיע לטיפול הומאופתי אצל הומאופת מוסמך ומנוסה. היתרון בטיפול הומאופתי כזה הוא שבאמצעותו חל ריפוי אמיתי, ובדרך כלל ללא תופעות לוואי, בחולים שסובלים ממיגרנה שנים רבות, ריפוי כזה יכול להמשך זמן רב לפעמים חודשים רבים, כיוון שעפ"י רוב דוכאה המיגרנה במשך שנים באמצעות תרופות מערביות רבות עצמה, יתרון נוסף שמושג בטיפול הומאופתי כזה הוא, שבמהלכו נעלמים גם סימפטומים נוספים אחרים שמהם סבל הפציינט.

צרו קשר

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב

צור קשר
close slider

צרו קשר