הסימפטומים, דרכו של הגוף להתריע ולהתמודד עם מחלותינו

מאת חיים שטיינברגר
ינואר 2009
 
סימפטום כמעט שגרתי,  שכולנו סובלים ממנו מעת לעת הוא הדלקת בלעז Inflammation , הדלקת איננה המחלה ממנה אנו סובלים היא הסימפטום או דרכו של הגוף לרפא אותנו. דלקת עלולה להיווצר, בכול מקום בגופנו אליו פלשו מיקרואורגניזמים פתוגניים, חיידקים או וירוסים. תסמיניה של הדלקת הם : כאבים, נפיחות באזור, אודם, חום באזור ( לפעמים גם סיסטמי ) והפרשות של מוגלה או נוזל. הכאבים נוצרים ע"י גופנו בכדי לאותת שיש בעיה באזור המודלק, שיש פלישה של חיידק או וירוס לאותו אזור. הנפיחות, האודם, החום והמוגלה הם תוצאה של ה"מלחמה" המתחוללת בין המיקרואורגניזמים הפתוגניים לבין שליחיה של מערכת החיסון שלנו: הפרוסטגלנדינים, המקרופאגים, הלימפוציטים השונים, חלבוני 'המשלים' ( מערכת האזעקה של הדם המסמנת את הפתוגנים ומאפשרת לפגוציטים לבלוע את הפתוגנים השונים ), המוגלה המופרשת באזור הדלקת מכילה את המיקרואורגניזמים המתים שחוסלו ע"י מערכת החיסון שלנו וגם את חייליה המומתים של מערכת החיסון שנפלו במערכה.
 
כולנו חונכנו מילדותנו להאמין שהדלקת היא ה"מחלה" בה לוקה גופנו, מרביתנו לא מעלים על הדעת שהדלקת היא דרכו של הגוף להלחם ב"מחלה" וכך כשאנו לוקים בדלקת כלשהי, אנחנו ממהרים לרופא בכדי שירשום לנו אנטיביוטיקה שתחסל את הדלקת. נכון שהאנטיביוטיקה מחסלת את הדלקת כי היא נלחמת ישירות בפולשים ( במיקרואורגניזמים ) וכשאלה מתים ( מחוסלים ), חש גופנו שהסכנה חלפה ו"מכבה" בהדרגה את הדלקת והכאב נפסק והנפיחות נעלמת וכך גם האודם והחום. אבל איליה וקוץ בה, כיבויה של הדלקת ע"י אנטביוטיקה, גורם להחלשת מערכת החיסון, כי חלקיקיה של המערכת לא משתתפים במערכה ( "במלחמה" ) ולא צוברים ניסיון "קרבי" או בטרמינולוגיה הרפואית, לא נוצרים תאי זיכרון שמאפשרים "מלחמה" קלה יותר בפלישה הבאה של הפתוגן הספציפי. למה הדבר דומה לשרירי גופנו שאם לא עושים בהם שימוש הם נחלשים ומתנוונים, ולעומת זאת השימוש באנטיביוטיקה לקטילת החיידקים והוירוסים יוצר עם הזמן מיקרואורגניזמים עמידים יותר לאנטיביוטיקה שאיננה מסוגלת יותר להלחם בהם, וכך נוצרים מוטציות של חיידקים ווירוסים שבעתיד יהוו פוטנציאל למגפות שישמידו מיליוני בני אדם.
 
אז מה כן צריך לעשות כשיש לנו דלקת ? צריך לאפשר למערכת החיסון שלנו לפתור את הבעיה. צריך לאפשר לה להיאבק בפולשים, צריך לשנות את הראש ולהבין שהדלקת מבורכת, שהחום שיש לנו מאפשר למערכת החיסון להלחם בתנאים אופטימליים, שהמוגלה והכיח הירוק הנפלטים בדלקות של מערכת הנשימה מבורכים, כי הם מצביעים על כך שגופנו נלחם ומתמודד בהצלחה. כמובן שגם כאן צריך להיות "עם היד על הדופק" ולהבין שלחלקנו מערכת חיסון חלשה, בין היתר בגלל שהאנטיביוטיקה שקבלנו מאז ילדותנו החלישה אותה, וצריך לוודא שמהמערכה שגופנו מנהל הוא לא ייצא עם ידו על התחתונה, לשם כך צריך ללוות את הדלקת בהשגחה רפואית ולהתערב במתן אנטיביוטיקה רק כשהדברים יוצאים משליטה, או להכניס ל"קרב" המתנהל אתההומיאופתיה שתחזק את מערכת החיסון במהלך ה"קרב" ותמנע שימוש באנטיביוטיקה והחלשה נוספת של מערכת החיסון.
 
סימפטום אחר הוא השיעול, זהו סימפטום שלפעמים גורם לנו סבל רב אבל לרוב הוא מינורי ואפילו אקראי ומטרתו להרחיק מגופנו גוף זר או לפלוט  כיח . "מחלות" של דרכי הנשימה מלוות כמעט תמיד בשיעול, כי זאת דרכו של הגוף לפלוט ליחה וכיח שהם בדרך כלל תוצרי דלקת. גופנו מנסה באמצעות השיעול, להרחיק את הכיח ממערכת הנשימה בכדי לאפשר לנו נשימה תקינה ומלאה שאיננה מופרעת או מעוכבת ממסה של חומר שחוסמת את מעברי האוויר.
 
שיעול מתלווה גם ל'אסתמה' במטרה לשחרר את החסימה במערכת הנשימה שלנו שלרוב נגרמת מהיצרות של הסמפונות ולכידת האוויר בריאות. 'אסתמה' נגרמת יותר בגלל בעיה בפליטת האוויר הרווי בדו-תחמוצת הפחמן, וכתוצאה מכך חוסר אפשרות בקליטת אוויר נקי ועשיר בחמצן ומכאן תחושת החנק. שיעול מתלווה גם במצבי 'ריפלוקס' שבהם מתרחשת עלייה של חומצות קיבה לוושט ומשם חדירה לקנה הנשימה, עד למצבים שיכולים לגרום לדלקות במערכת הנשימה, התגובה המיידית של הגוף במצבי 'ריפלוקס' היא השיעול שמטרתו להרחיק את חומצת הקיבה ממערכת הנשימה.
 
כמובן ששיעול טורדני וקשה יופיע גם במצבים חמורים כגון: אמפיזמה ( נפחת ) שהיא מחלת ריאות כרונית וחסימתית הנגרמת בעיקר מעישון או חשיפה ארוכה לפיח וגזים אחרים, והיא אחת מנגזרותיה של ( COPD  (chronic obstructive pulmonary disease , האמפיזמה היא מצב שבו דלקת כרונית הורסת את האלביאולות, נאדיות הריאה. שיעול קשה שיכול להתבטא גם בדימום עלול להיות תסמין של שחפת או סרטן ריאות וישנה גם השעלת  או  Pertussis שהיא "מחלה" זיהומית המתבטאת בשיעול התקפי קשה .
 
מכול אלה אנו למדים שלרוב תהיה זאת טעות לדכא את השיעול, כי השיעול הוא סימפטום שגופנו מייצר בכדי לסלק מפגע, לפעמים השיעול בלתי נסבל ועוצר אותנו בתפקודים היומיומיים שלנו רק אז כדאי לשקול בזהירות נטילת תרופה לדיכוי שיעול.
 
שלשולים גם הם סימפטום שיכול לגרום לסבל רב אבל לרוב מטרתם גם היא לנטרל מפגע שפוגע בבריאותנו. שלשולים הם דרכו של הגוף להרחיק רעלים או מזהמים מגופנו, למנוע את ספיגתם אל תוך מערכת הדם שלנו ומשם אל אברי גוף אחרים.  מרביתם של השלשולים נגרמים מוירוסים שונים מנגזרות נגיפי השפעת ועמך מכנה אותם,'שפעת של הבטן', חלק אחר של השלשולים נגרם מאכילת מזון מזוהם או מקליטת רעלנים שונים באמצעותו של המזון, כך למשל יכולים אורחיו של אירוע משפחתי משמח ללקות בשלשול שנגרם לדוגמא מחיתוך סלט ע"י טבח שלא נטל את ידיו אחרי יציאה לשירותים.
 
כמובן שישנם שלשולים הנגרמים מבעיות בריאות קשות יותר, כגון: "מחלת" הכרון Chrone , המתאפיינת בהופעת אבצסים ( מורסות ) במעיים או ה – ( IBS ( Irritable Bowel Syndrome  שהרפואה המערבית חסרת אונים מולו כיוון שאין לה ממצאים אמפיריים ( מעבדתיים ) בכדי להצביע על גורמיו, וישנם כמובן הגידולים השונים שעלולים לצמוח במעיים במיוחד במעי הגס ולגרום לתופעות של שלשולים ועצירויות לסירוגין, גידולים שלעיתים עלולים להיות ממאירים. לגידולים השונים הנוצרים במעיים יש בדרך כלל אפקט חסימתי ולכן הם גורמים לעצירות שלרוב מסתיימת בשלשול כיוון שהגוף חייב להפריש את הצואה הרעילה, ואז מכתיב המוח למעיים להגביר את הפריסטלטיקה ( התכווצויות ברצף בזה אחר זה, של קבוצות שרירים אוטונומיים במעיים המניעים את הצואה ).
 
דיכוי סימפטום השלשולים ע"י עצירת הפריסטלטיקה הוא כמעט תמיד משגה, כי גופנו מנסה להרחיק רעלים ואנחנו מונעים ממנו באמצעות תרופות חזקות, אבל הרעלים חייבים לצאת אחרת תגרם הרעלה סיסטמית ( מערכתית ) שתפגע באברים פנימיים שונים ובתפקודנו השוטף, כך לעיתים מוצא גופנו דרכים אחרות להפריש את הרעלים, למשל ע"י יצירת נגעים שונים על פני העור המפרישים מוגלה או רעלנים אחרים. 'פסוריאזיס' או סוגים שונים של 'אקזמה' יכולים להיות התוצאה של עצירויות מתמשכות וקושי בפליטה נורמטיבית של רעלנים.
 
גם כשמדכאים עצירות, שגם היא סימפטום לבעיה יותר רצינית, באמצעות תרופות קונבנציונליות חזקות כמו נגזרותיו השונות של הלקסטיב – Laxative , אנחנו עשויים לקבל מצב שהעצירות רק תלך ותתגבר ככול שנעשה שימוש רב יותר בלקסטיב שיוצר בגופנו פריסטלטיקה יזומה ומונע ממערכותיו החכמות של הגוף להתמודד עם העצירות בדרכים טבעיות, ויוצר תלות הולכת וגוברת בנטילתו. אז לפני שמדכאים עצירות בעזרת תרופות, כדאי לנסות להגביר פעילות גופנית ולשנות את הדיאטה היומיומית או להיוועץ בהומיאופת מוסמך.
 
 
בואו נלך עכשיו לסימפטומים קשים יותר או מסובכים יותר וננסה להסביר גם שם, איך יתכן שסימפטומים אלה, הם דרכו של הגוף לפתור לנו בעיות עמוקות יותר או במילים אחרות, דרכו של האורגניזם להתמודד במחלה השורשית והאמיתית ממנה סובלת הוויתו הפיסית, הנפשית או המנטלית. ההתמודדות עם המחלה השורשית לא תמיד יכולה לפתור את הבעיה או לרפא את המחלה השורשית, לפעמים נאלץ "גופנו" ( באמצעות ה – Vital Force ) להציב לנו מגבלות לפעילויות שונות המסכנות אותנו.
 
דוגמא פשוטה יכולה לשמש פציעה טראומטית בשלד כתוצאה מפעילות גופנית לא נכונה או מבוקרת. נניח לרגע שבמסגרת פעילות גופנית שאנחנו מחליטים לעשות על בסיס יומי, אנחנו מנסים לעשות עמידת ראש ללא הדרכה ועוד לפני ששרירי גופנו באזור הצוואר התאימו את עצמם לכך. אז קודם עלינו להבין שעמידת ראש איננה פוזיציה שגופנו בנוי לקבל, החיבורים בין חוליות הצוואר מאפשרים לנו להזיז את ראשנו לצדדים בדרך כלל ב – 180 מעלות, החיבורים האלה יושבים על דסקות של סחוס בין חולייתי והם חיבורים חזקים, אך לא בכדי לשאת עליהם את הכובד הכללי של גופנו, כך שאם בכול זאת נתמיד לעשות עמידות ראש ללא שילוב מתאים ונכון של תמיכה נכונה באמצעות הידיים, כך שמשקל גופנו ייפול ברובו על הידיים ולא על הראש , סביר להניח שנגרום לעצמנו מהר מאד פריצה של דיסק בין חולייתי. פריצה כזאת חיצונית או פנימית מסכנת את עמוד השדרה שלנו ומהווה איום ליצירת שיתוקים שיכולים להיווצר מלחץ על חוט השדרה ( מח השדרה ). במצב כזה נסבול קודם כול מכאבים עזים בצוואר ובמצבים חמורים גם מתחושות של נימול או הירדמות בגפים העליונות ואולי גם התחתונות.
 
הכאבים הם דרכו של הגוף להודיע שמשהו לא תקין, ובמצב הזה של פריצת דיסק צווארי, הם דרכו של הגוף להודיע "תפסיק לעמוד על הראש, לפני שתינזק הרבה יותר ויתחילו אצלך גם שיתוקים" אבל הגוף לא מסתפק בשידור כאבים, הוא גם מתחיל להפריש בחיבורי החוליות הפגועים סידן ששוקע ומתקשה בנקודות הבעייתיותומגביל אותנו בתנועת הראש אך מבטיח עד כמה שניתן את שלומו של חוט השדרה המעצבב את הגוף כולו. הרפואה הקונבנציונלית במקרה כזה, תבצע קודם כול CT צווארי בכדי לאבחן את פריצת הדיסק, ותטפל בכאבים ע"י מתן תרופות מסדרת ה – NSAID: Non Steroidal Anti Inflammatory Drugs , שאינן סטרואידיות אך בעלות פוטנציאל גדול לפגוע ברירית הקיבה. אם  ה – CT הצווארי יבוצע זמן רב אחרי הפגיעה הטראומתית, אחרי שכבר נוצרו משקעי סידן להבטחת חוט השדרה , קרוב לוודאי שהרנטגנולוג יציין בדיאגנוזה את מיקום הפריצה, את אופייה, חיצונית או פנימית, היצרות בתעלת השדרה אם יש, וכמו כן יציין גם שינויים דגנרטיביים ( ניווניים ), שהם משקעי הסידן שהגוף יצר.
 
סימפטום אחר שגורם סבל לאוכלוסיות נרחבות של נשים וגברים הוא הצרבת או בלעז Heartburn . כ – 40% מאוכלוסיית העולם סובלים מצרבות בדרגות חומרה שונות מעת לעת, כ – 15% מאוכלוסיית ארה"ב סובלים מצרבות הנובעות מבקע סרעפתי המתכנה בלעז Hiatus Hernia.  הסרעפת היא רקמת שריר המפרידה בין חלל הבטן לחלל החזה, דרכה עובר הוושט ומתחבר לקיבה, בנקודת החיבור מצוי שסתום או סוגר שנפתח בכול עת שבה עובר מזון מהוושט לקיבה, ותפקידו למנוע מעבר חוזר של המזון וחומצות הקיבה אל הוושט. בקע סרעפתי נגרם כאשר חלק מהקיבה חודר לחלל החזה דרך מעבר הוושט בסרעפת, במצב כזה שסתום הכניסה לקיבה מתרופף ואיננו ממלא כראוי את ייעודו ומאפשר חזרה של מזון ומיצי קיבה אל הוושט, מצב שהרפואה המערבית מכנה 'ריפלוקס' או  GERD :   Gastro Esophageal Reflux Disease.
 
במצב בו חוזרים מיצי הקיבה החומצתיים אל הוושט, הם באים במגע עם רקמת התאים של הוושט שאיננה מותאמת להתמודד עם חומצות, וצורבים את תאי רקמת הוושט, וכך גורמים לנו לתחושות צריבה ושרפה באזור פתח הקיבה שיכולות להגיע עד לגרון והכניסה אל קנה הנשימה שלנו. לעיתים יכולה צרבת חזקה לדמות אפילו התקף לב . ישנן הרבה השערות לגבי הגורמים להיווצרותו של הבקע הסרעפתי, יש הטוענים שהעישון גורם להחלשת הספינקטר ( השסתום ), יש הגורסים שפעילות מאומצת פתאומית, חרדה ומתח ועוד . … על כול פנים, חשיפה ארוכה ולא מטופלת, לצרבות הנובעות מריפלוקס, יכולה לגרום שינוי בתאי הרקמה של הוושט ולהפכם לטרום סרטניים.
 
אז איך משרת סימפטום הצרבת את כוחות הריפוי של גופנו ? קודם כול עצם קיומה של הצרבת משרת אותנו כאות אזהרה  שאומר "משהו לא בסדר, ואם לא תשנה משהו בהרגלים היומיומיים שלך, תמשיך לסבול ומצבך יורע". מה צריך לשנות בהרגלים היומיומיים ? צריך לשנות את התזונה, לא לאכול מטוגן, להמעיט באכילת שוקולד,מנטה, לשתות הרבה מים ( מדללים את חומצת הקיבה ), לא למלא את הקיבה יתר על המידה , לפרוש מהשולחן קצת לפני שאנחנו שבעים ומתפוצצים, לאכול ארוחת ערב לפחות 3 שעות לפני שנת הלילה, להגביה את הכר כך שראשנו וחלק מהחזה יהיה מעל לקו הקיבה . הרפואה המערבית אומרת שחשיפה ממושכת לריפלקס של מיצי קיבה, משנה את תאי רקמת הוושט והופכת אותם לטרום סרטניים, אינני בטוח שזה מדויק ויתכן מאד שהחשיפה הממושכת הופכת את תאי רקמת הוושט לעמידים יותר לחומצות הקיבה. על כול פנים, לא מציע לנסות, כן מציע לקבל טיפול הומיאופתי בגורמי הבעיה שיכולים להיות:  עצבנות יתר, חרדות ומתח יומיומי. פתרונן של בעיות אלה יביא כמעט בוודאות לפתרון בעיית הצרבות בהדרגה.
 
אין ולו סימפטום אחד שאיננו משרת את המכלול של הווייתנו בכדי להתריע או להגביל ולמנוע נזק נוסף או להפריש רעלים או לרפא. אפילו סימפטומים קשים כגון: סכרת, התקף לב, "מחלות אוטואימוניות" כמו ראומטיד ארטיראיטיס – Rheumatoid Arthritis, זאבת – 'Lupus', השימוטו – 'Hashimoto Thyroiditis' ועוד… כול אלה הם סימפטומים או מכלול של סימפטומים שהרפואה המערבית מכנה מחלות, כול אלה משרתים את הווייתנו בכדי להקל או לרפא את הבעיה המרכזית שלנו שתמיד נובעת ממרכז ההוויה שלנו שהיא הנפש. הבעיה המרכזית נוצרת כשחל נתק כלשהו בינינו לבין "השפע" או  היקום, הגורמת לכך שחסרה לנו אינפורמציה חלקית כלשהי, עובדה שיוצרת זעזועים בשדה האלקטרומגנטי שלנו שכוח החיים שלנו מנסה לתקן באמצעות סימפטומים פיסיים או מנטליים שונים.
 
לא בכול המקרים יש לנו את הכלים להסביר איך משרת סימפטום זה או אחר את כוח החיים שלנו, על מה הוא מפצה או למה הוא מנסה להגביל אותנו דווקא במובן מסוים אחד. אבל ברור להומיאופתיה לחלוטין שדיכויים של סימפטומים ע"י תרופות מערביות חזקות, יכבה שרפה אחת ויגרום לפריצתן של אולי 3 אחרות, תמיד יותר חמורות.

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב

צור קשר
close slider

צרו קשר