הנערה עם דלקות הפרקים

 

לקיחת המקרה
 
שם המטופלת : חגית. גיל : 22 .
 
 – תלונה עיקרית – Chief Complaint
 
תצפית: יד ימין חבושה בתחבושת אלסטית.
נותנים לי זריקות ואני לא מוכנה לקחת אותם, זה קורטיזון. זה התחיל בצבא ממאמץ, זה קורה או בידיים או ברגליים, עשו לי כבר פעם סד גבס חודש וחצי ביד ימין. מתנפח לי בפרק הידהכאבים מקרינים עד למרפק,בלי זריקה הכאבים לא עוברים, הזריקה מחזיקה לחצי שנה. אתמול זה התחיל גם ביד השנייה… למשל אתמול כשהורדתי את התחבושת הרגשתי שהיד רותחת.  עוד שבועיים אני צריכה להגיע לראומטולוג, עשיתי בדיקות.. יש בדיקה ספציפית של דלקת פרקים, תמיד זה יוצא גבוה.
 
חגית :
ברכיים
6 שנים בעיות בברכיים, כול רופא אומר משהו אחר, לא הצליחו להגיע למה שיש לי. לפני חודשיים הייתי אצל רפלקסולוגית, היא טענה שאין לי כלום בברכיים ושזה משהו עם פחדים
המטפל : בעיות הפרקים, מתי זה התחיל?
חגית : התחיל בצבא בחורף, הייתי בודקת ציוד קשר, היינו עובדים בתוך נגמשים וזה כנראה התחיל ממאמץ ואז שמו לי את הסד גבס, לא ידעו מה יש לי. אחרי תקופה מסוימת זה עבר גם לרגל ימין וזה קרה גם בשנה שעברה  ברגל ימין ועכשיו חזר עוד הפעם ליד ימין.
המטפל : איזה סוג כאב יש לך בפרק ?
חגית : דקירות, זרמים. בעיקר זרמים כאבים של שבר כאילו הכול מתפרק וזה מקרין למעלה, אותו הכאב גם ברגל… זרמים. ברגל זה היה בפרק של כף רגל ימין. בשנה שעברה זה גם היה ביוני, אחרי שבוע הספר ולא עבדתי איזה שבוע ואז בבדיקות גילו לי את הדלקת פרקים.
אנמיה
חגית : הייתי תקופה מסוימת אנמית, לקחתי כדורי ברזל Slufa חצי שנה בערך. בבדיקות בשנה שעברה עם בעיית הרגל, גילו לי את האנמיה .. המוגלובין היה בערך 8 או 9  עכשיו יש לי 11.
המטפל : נסי להיזכר מתי בדיוק התחילו בעיות הפרקים ומה קדם לזה?
חגית : זה התחיל בשנה השנייה של הצבא, זאת הייתה תקופה של עבודה מסיבית שעשינו וכתוצאה מכך התנפחה לי יד ימין באזור הפרק, עבדנו פיסית קשה.
אני צמחונית, 7 שנים לא אוכלת בשר, הגוף שלי דוחה את זה. למה הפסקת לאכול בשר?  לא זוכרת.. אבל לא מסיבות של צער בעלי חיים, אני נגעלת מזה. עשינו משהו בשיעור ביולוגיה שגרם לי לזה.. גם ביצים לא אכלתי…
דלקת הפרקים
חגית : הייתי מגיעה לחמשוש פעם בשבוע, אמי לקחה אותי לקצין העיר ואז גילו את הדלקת פרקים. הייתי אז בת 19 . כאזרחית זה חזר פעמיים, ביוני שנה שעברה ברגל ועכשיו עם היד.
 אף פעם לא היה לי ביד השנייה תמיד ביד ימין בלבד, כשהכאב באמת חזק, היקף הפרק ממש מתפרק לי, כמו כאבי שבר, כול הוורידים באזור מתנפחים לי וגם החבור הבולט  בפרק היד מתנפח לי אתמול הפרק נעשה חם פעם ראשונה אולי בגלל שלא קיבלתי טיפול. זה כואב בעיקר בלילה, זה מעיר אותי ואני לא מצליחה להירדם, דקסמול לא עוזר לי.
את האנמיה לא גילו לי בצבא, אלא בפעם השנייה שזה תקף אותי ( באזרחות ) .
 
כאבי ברכיים
חגית : אותם כאבים כמו ביד, כואב לי בעיקר לפני מחזור כול חודש. קשה לי לעלות במדרגות.. כאילו אני נתקלת במדרגה והרגל כאילו משתתקת, בברך אני מרגישה כאילו שמשהו זז לי, יכול להיות שזאת הפיקה.זה מתחיל 4-5 ימים לפני המחזור, אומרים לי שאין קשר בין הברכיים לאפיזודות של דלקות הפרקים, הכאבים דומים גם פה כאבי זרמים, כאילו משהו מתפרק לי בפנים.. טיפול בוולטרן וזריקות וולטרן לא עוזר. כשהלכתי לרפלקסולוגית היא טענה שאין לי כלום בברכיים, מאז שהיא עשתה לי את הטיפול זה לא כאב לי , הטיפול היה לפני חודש וחצי ומאז הפסיקו כאבי הברכיים. כאבי הברכיים התחילו בכיתה ח' כשהייתי בת 14 , המחזור הראשון שלי היה בכיתה ז' כשהייתי בת 13.
 
 מחזור -Menses
בת 13 קיבלתי בפעם הראשונה ואחרי הפעם הראשונה לא קיבלתי שנה שלמה ומאז היו לי מחזורים לא סדירים, יכול להיות פעם ב – 7-8 חודשים או חצי שנה. כשנכנסתי לצבא התחלתי לטפל בזה גינקולוג בצבא נתן לי גלולות והמחזור הסתדר , אחרי השחרור עברתי לרופא אזרחי והוא טען שזה טבעי שבחורה לא מקבלת כול חודש. אימא הלחיצה אותי … והוא נתן לי גלולות, עשו לי בדיקות כולל בלוטת התריס והכול יצא תקין, עכשיו אני מטופלת אצל רופאה אחרת ד"ר שרון, גם אצלה יצאו לי כול הבדיקות תקינות וגם היא נתנה לי גלולות Morsolin בצבא לקחתי Diana והם עשו לי צרות צרורות עד להרעלת קיבה.עכשיו זה בסדר. שאלה ראשונה שהרפלקסולוגית שאלה אותי , אם יש לי בעיה עם המחזור, ואמרה שלדעתה יש לי בעיה בחצוצרה או בשחלה. כשעושים לי אולטרה סאונד הכול תקין. ד"ר שרון עשתה לי במעקב כדי לראות שהכול תקין. בלי גלולות היה קטסטרופה ולא הייתי יכולה לקום, כי תקופה ממושכת לא קיבלתי ושזה בא זה לקח 10 ימיםמחזור כבד עם הרבה דימום אדום כהה והרבה קרישים. היום הגלולות מקצרות 4-5 ימים והדימום לא חזק. עניין הברכיים חופף לתקופת המחזור 3-4 ימים לפני קבלת המחזור אני מקבלת כאבי ברכיים, לפני השינויים במחזור הם היו  חזקים , לא הייתי יכולה ללכת, שתקו אותי, הגבילו אותי לא הייתי עושה כלום שיעורים וזהו, גם עכשיו יש עדיין כאבי ברכיים יותר חלשים לא פסקו , רק בחודש וחצי האחרונים הם נעלמו. במחזורים לא תפקדתי רגיל, הייתי הולכת לבי"ס ומלבד שיעורים לא הייתי עושה כלום בגלל כאבי הברכיים והדימומים החזקים. לא קשרו בין הדימומים לאנמיה ולא קשרו בין המחזור לברכיים.
 
 
המטפל : ספרי על חגית ..
עדינה, רגישה, שקטה ואוהבת לעזור.  ( תצפית : לא נינוחה, מתפתלת בכסא ) בתור ילדה עברנו כול הזמן מדירה לדירה כול שנה וחצי, גרנו בשכירות הרבה שנים עברנו דירות בתוך חיפה. כשהיינו גרים  ע"י האחיות של אימא שלי .. תמיד היינו קשורים למשפחה גם אח שלי.
 
פחדים
חגית : אני מפחדת מכלבים, אפילו מגור אני מפחדת זה נהייה פוביה, אני גרה ב'בבן-עמי' ואני לא הולכת לבד, תמיד מישהו צריך ללוות אותי, כי יש שם הרבה כלבים. אימא ספרה לי שהייתה לי טראומה כשהייתי קטנה.. עד גיל 6 גרנו בחיפה, ולשכנה היה כלב גדול שישב מחוץ לדלת ויום אחד הוא התנפל עלי.. מאז אף אחד לא יכול לשכנע אותי להתקרב אליהם..  הכי מצחיק שבצבא רצו לעשות אותי מאלפת כלבים… כלבים רק נושכים הם לא נאמנים, אני רואה כלב אני בורחת והוא מבין שאני משחקת איתו. התחושה שלי?? שנאה, לא יכולה להיות בקרבתם, כשאני באה לחברות עם כלב הן מוציאות אותו החוצה. כלב זה בעל חיים ובעלי חיים אני לא אכניס הביתה. מה זה כלב?? הוא לא נאמן … מתעבת אותם.
 
המטפל : זוכרת משהו מהילדות בחיפה ?
חגית : כול היום כילדה קטנה אספתי דברים, כול מה שהיה בבית סידרתי בשקיות, יש לי גם תמונות עם שקיות, כול יום כשהייתי באה מהגן הייתי מסדרת הכול, תמיד הייתי ילדה מסודרת.
 מסודרת כן אבל לא בהיסטריה רק שיהיה מסודר שאני אמצא כול דבר, אני מסדרת את הבית את החדר שלי, את החנות… יש לי לכול דבר זמן , אני מקציבה לכול דבר זמן .. אצלי יום בלי תכנון לא עובד. אני מסדרת את הלו"ז שלי … גם בתור ילדה זה היה ככה , זמן חברות, זמן ללימודים, לא מורחת את היום שלי, טלוויזיה אני כמעט לא רואה מעדיפה לקרוא.
 
המטפל : מה אומרת עליך אימא שלך?
 חגית : שכול מה שאגע בו אני אצליח, כנ"ל אבא שלי. כולם אומרים לי שכול מה שאעשה אצליח , כי מכירים אותי. זה מתבסס על משהו ?? מערכת היחסים שאתה בונה.. הם יכולים לבוא אלי בכול בעיה.. גם ההורים שלי וגם החברים שלי. ההורים שלי הם ממש חברים שלי אני לא מסתירה מהם כלום, יחסים פתוחים .. כול בעיה שאני באה איתה נפתרת. אימא שלי הייתה אומרת לנו "גם אם תעשנו תראו לי קודם שאתם מעשנים. אני לוקחת אחריות על ההורים שלי … כשאבא שלי היה חולה תמיד היינו שם , אבי עצמאי והוא הפסיק לעבוד ושם נהג במקומו, מאז שהוא קיבל התקף לב הוא חי בהכחשה , מהפחד הפסיק לעשן ואח"כ חזר, אם אבא שלי צריך כדורים אני מביאה אותם… אחרי הצנתור שעשו לו היינו אימא ואני עם הרופא .. גם הם חושבים שאני כאילו ההורה, לפי זה שאני שם כשהם צריכים אותי, כשאבי היה חולה, אני הייתי עושה חלק מההסעות, לא כול כך כי אבא ביקש, אני אוהבת אותו מתוך דאגה… אימי סובלת מכאבי גב יש לנו 2 קומות ולכן אנחנו מנקות ביחד. חוץ מזה גם אני גרה בבית. מה זה בית מלון??
 
חגית : עכשיו אני כבר בת 22 וחבר שלי גר איתנו, לכול אחד חדר נפרד. חבר שלי עבד באבטחה ב'פוקס', החברה שלו פשטה את הרגל ובחודש וחצי האחרונים הוא גר איתנו ואבא שלי סידר לו עבודה  במפעל מתכת, ויש לו הסעה מהבית שלו.  החבר  מתגורר בחיפה עם ההורים .  המעבר שלו לא היה מתוכנן.  הלוואי ולכולם היה חבר כזה , יודע להעריך, אוהב, כנה.. בן 23 אפשר לסמוך עליו בהכול.
אוכל -מזון
חגית : אין לי תיאבון במיוחד לא בקיץ. אוכלת מסודר לא שטויות . לא בזמנים קבועים. בבוקר פרוסה + קוטג' 11:00 בבוקר לפעמים ארוחת בוקר גם ב – 13:00  רוב הפעמים. אוכלת עוד פעם ב – 18:00 ארוחת צהרייםשניצל תירס, כי ב – 13:00 אכלתי ארוחת בוקר ואני לא כל כך רעבה בערב כשאני חוזרת מהעבודה אוכלת ב – 21:00 דנונה , קורנפלקס.. אוכלת שניצל תירס באופן קבוע, מאד אוהבת תירס, יש תקופות שאני אוכלת רק תירס.  הכי אוהבת לאכול את הממולאים של סבתא, ירקות ממולאים באורז. שונאת מילון ובשר. אני לא יכולה להריח מילון. לא חסידה של פירות, רק בקיץ אוכלת ענבים, אבטיח, שזיפים, אפרסקים. אוהבת שוקולד, גלידה ופרי מתוק.
המטפל : החיים שלך נשמעים על מי מנוחות…
חגית : כשאבי עבר התקף לב זה לא היה מי מנוחות, בהתחלה לא ידעו שזה התקף לב… גם עכשיו עוברים תקופה קשה עם אחי שנמצא בעזה.. גם להורי זה קשה , כול היום חדשות , כול רכב צבאי מקפיץ אותנו, תקופה קשה מבחינתי. האירוע הכי קשה בחיי היה התקף הלב של אבא שלי , כי אני מאד קשורה אליו זה היה לפני שעברנו לבית .ב'בן-עמי' לפני כשנה וחצי מרס 2003.
 
פחדים
חגית : רק פחד מכלבים ופחד גבהים, טיפוס על הרים … בנג'י … אני בחיים לא אעשה סנפלינג זה נראה סכנה אמיתית. כלבים נראים סכנה איומה, אני לא אלטף בחיים כלבים. אם רואה כלב בא לקראתי , אני יכולה לעשות סיבוב שלם.
 
שינה
חגית : שינה קלה, אני שומעת כול דבר. 6 שעות בלילה מספיקות מרגישה טוב אחרי 6 שעות, זה מהצבא… שם נהרסה לי השינה. הולכת לישון ב – 12:00 – 1:00  וקמה ב – 7:00 , אני מעירה את עצמי, אם אני עובדת אני מכוונת שעון , תמיד קמה מוקדם. נרדמת במהירות שמה את הראש ונרדמת.
חלומות
חגית : רוב הפעמים לא זוכרת, לא חולמת הרבה, לא חולמת בכלל אם יש דבר כזה… חלום אחד משמח אני זוכרת: לאחות אימי יש 4 בנות וחלמתי שהיא בהריון ויולדת בן אחרי חודש היא אמרה לי שהיא בהריון ונולד לה בן.
 
רגישה? לדברים משמחים, בשורות טובות.. אני שמחה. אם באים אלי עם בעיה או דבר משמח .. אוהבת לתת עצות, או דברים שקורים לי … אני והחבר שלי קנינו אוטו ביחד זה דבר מרגש.
 
לעזור לאחרים?  קרובים שלי, משפחה.. גם בן אדם זר אם יבקש…
אוזניים
דלקות כרוניות בילדות, עשו לי הרבה שטיפות.. שומעת טוב. עשיתי ניתוח קוסמטי באף כי היה לי אף עקום וארוך. מצוננת פעם בשנה בדרך כלל בלי חום … כאבי גרון ואז מוצצת לכסניות נדיר שנכנסת למיטה.
כאבי פרקים
הבוקר היו לי כאבים ביד בפרק.. התחבושת ממש עוזרת לי. אני יודעת שבלילה הם יחזרו, עכשיו אני לא ישנה טוב בלילה בגלל הכאבים. אם אני ישנה וזה מתחיל הלכה לי השינה מנסה שיטות… מגביהה את היד.
מערכת העיכול
חגית : תקינה. יציאות פעם ביום תקינות. כשלקחתי כדורי ברזל סבלתי מעצירות. 4 חודשים אני כבר לא לוקחת כדורי ברזל, היציאות לא בשעות קבועות, מרגישה התרוקנות מלאה.
 
ציפורניים
חגית : אם הן גדלות הן מתפצלות.
 
עם ההורים יש מידה של כבוד בן הורה וילד, עם החבר יחסים טובים כולל יחסי המין. אהבתי את השירות בצבא שירתי בנפח.
המטפל : שמתי לב שאת חסרת מנוחה ..
חגית : לא יודעת לנוח, חייבת להתפתל על הכסא או לעשות כול הזמן משהו
 
 
תצפית: נמשים על הכתפיים, בהרות שמש.
חגית : אף פעם לא היו לי בעיות עור.
המטפל : מחלות במשפחה?
חגית : סבתא אחת סכרת והשנייה מהצד השני יתר לח"ד. אימא סובלת מלח"ד נמוך. אבא חולה לב, אצלם זה תורשה. אימו נפטרה מדום לב לפני 6 חודשים אביו  עבר התקף לב נפטר לפני 17 שנה. הסבתא מצד האימא לוקחת כדורים לאיזון לח"ד הסבתא מצד האבא נפטרה מסכרת. אבא לוקח מיקרופרין וסימוביל.
המטפל : איזה תחושה יש כשכואב לך בפרקים??
חגית : עצבים, אני עצבנית כשכואב לי, לפעמים גם אי אפשר לדבר איתי, חוסר סבלנות כלפי עצמי וחוסר שקט. אם אתה יודע שיש תרופה אתה נרגע … זה מעצבן כי זה חוזר על עצמו כי זה מגביל אותי, אני לא יכולה לחפוף שיער כול דבר שאני מחזיקה ביד נופל לי , אין לי כוח ביד, חולשה בידהתחושה היא של משהו מתפרק .
 
 
צימאון
חגית : שותה מעט ובכוח, מיץ תפוזים פריגת לא שותה מים בכלל. בבוקר שותה קפה נמס.
 
 
זיעה
חגית : לא מזיעה.
 
 
חום/קור
חגית : חום מפריע יותר לא יכולה לסבול שרב. קור כמעט לא מפריע. מעדיפה מזג אוויר לח בתנאים רגילים לא אוהבת מזג אוויר יבש.
 
 
המטפל : זריקות קורטיזון למה מפחיד?
חגית : כי הוא משמין, מנפח.
 
 
מוות
 חגית : לא פוחדת מהמוות לגבי  עצמי , לא חושבת בכלל על המוות.
 
 
ניתוח קוסמטי באף
חגית : האף הפריע לי ממש פגע לי בדימוי העצמי היה לי דימוי עצמי נמוך, עכשיו הוא השתפר.  כול אחד רוצה להראות טוב. היית פעם שמנה ? כן בצבא. מה זה עשה לך ? זה הפריע לי לא יכולתי לקנות בגדים, עשיתי דיאטה ירדתי 10 ק"ג.
 
 
החלטה לגבי הרמדי ( התרופה )
Caust. 30Ch    חד פעמי.
18/06/04

לקיחת הרמדי . 3גלובולים בוקר ו – 3 גלובולים ערב.

Follow-up  5/08/04
 
חגית : בהתחלה התגברו הכאבים ועברו מיד ימין ליד שמאל ואח"כ עבר לרגל , אחרי 5 ימים בערך עבר לי הכאב ברגל. טוב שהכנת אותי…   היו לי חלומות בודדים לא זוכרת בדיוק על מה… פעם על הצבא. התיאבון גבר בהתחלה .  אני זוכרת שישנתי הרבה… בדרך כלל כמעט לא ישנה , היו ימים שהייתי הולכת לישון ב – 9 בערב ומתעוררת ב- 9 בבוקר.
הערות של המטפל
מרגישה טוב , אין כאבי פרקים , הרבה יותר רגועה פחות כפייתיות ביחס לסדר . קראה את הספר " יום שלישי של מורי" אומרת שקבלה פרספקטיבה שונה לחיים.  4 שבועות אחרי התרופה אפיזודה של דלקת גרון עם כאבי גוף וגם כאבים קלים בפרק של הרגל. קיבלה Caust  30CH מומס במים ב – Split Dose 3 ימים 3 פעמים ביום. הסימפטומים עברו בתוך 4 ימים וחגית הבריאה לחלוטין.
 
3/11/04
חגית : קיבלתי בדיקות דם. המוגלובין נמוך 10.9 .
מטפל :
לפני כחודש אובחנה דלקת בוואגינה עם הפרשות. קיבלה נרות לא השתמשה בהם  בהנחייתי עד לאחר בדיקות דם , במקביל קיבלה טיפול ב – Caust. 30Ch , 3 ימים במים, לא חל שיפור במצב.  אין עדות לדלקת זיהומית או ויראלית בבדיקות הדם. מתלוננת על המשך ההפרשות עם כאב בבטן התחתונה בצד ימין חושבת שיתכן קשר לניתוח ההרניה שעברה לפני כ – 3 שנים.
 
4/11/04
הוחלט על שינוי התרופה ל – Ars 200 Ch
ה – Ars    ברפרטוריזציה נראית ה – Semilimum .
 
ינואר 2005
חגית מדווחת על עליה בהמוגלובין ל – 11.8 . במהלך ינואר – אפריל עוד אפיזודה של הצטננות עם כאבי גרון שעוברת עם Ars.  .
 
3/04/05
 הגיעה אלי בהמשך לכאבים עזים במפרקי הלסתות.
חגית : קמה בבוקר לא יכולה לפתוח את הפה גם להרים את הקול לא יכולה. לאכול גם קשה לי . זה לא זרמים כמו דקירות שעולות למעלה.  מה התחושה? אני נרתעת לעשות דברים. אפילו לפהק קשה לי. דברים בסיסיים. כמו גלים כאלה. התחושה תסכול עצבים,  מעורר בי שאלות מה לי ולמחלה הזאת בכלל אנשים זקנים חולים בה.
ברגלים זה היה כמו שיתוק, עד עכשיו לפעמים זה קורה לי כאילו אני נעצרת. מה זה נעצרת ? כאילו משהו משתק אותך אתה לא יכול ללכת. עולה במדרגות 6 מדרגות פתאום משהו עוצר בעדי אחרי כמה שניות ממשיכה כרגיל.  כשהיד באמת כאבה לי הרגשתי שיתוק כזה. משהו עוצר מבעדך לעשות משהו. עפ"י רוב זה בברך.  בדרך כלל אני הולכת לנוח, עם הכאבים שהיו לי בשיניים ישנתי הרבה זה התחיל בסוף שבוע לא היה רופא שיניים וכול השבת ישנתי.  הייתי במיטה  ישנתי לסירוגין.  מתי זה התחיל עם המפרקיים בשיניים? יום שני לפני שבועיים  היינו בטיול בכרמל והיה מאד קר למחרת או ביום רביעי זה התחיל,  לא קישרתי את זה בכלל חשבתי שזה שן בינה והרופא אמר לי שזה מפרקים, הוא רצה לעשות לי סד לא הסכמתי.
המטפל : את בוכה לפעמים?
חגית : לפעמים . פעם אחרונה כשרבתי עם אבא שלי. החבר לא גר איתי מאז. שוקלים להשכיר דירה. לא זוכרת מתי בכיתי לפני הריב עם אבא.  אם אני מחליטה אני מבצעת , החלטנו לקנות אוטו וקנינו. את  משנה את דעתך הרבה ? בדרך כלל לא אני יותר מדי עקשנית.  את חושבת שאת תלותית ? ממש לא .  לא בחורה כנועה , אני יודעת בדיוק מה אני רוצה לעשות אני לא חורגת מסדר היום שלי סנטימטר ואי אפשר לשנות את זה אצלי מאז שהייתי ילדה קטנה . אני קמה בבוקר הולכת ללימודים חוזרת מכינה שיעורים נפגשת עם חבר שלי אם יש לי זמן טלוויזיה אני לא רואה כמעט בכלל.
 
פעם הייתי כפייתית, הכול מאימא שלי הכול יושב במקום, עכשיו מאז הטיפול זה ממש לא ככה.  אז אם מישהו נגע לי במשהו  יש ר אני מרגישה . בילדות ארזתי הכול בשקיות אימא מספרת שהייתי מוציאה אותה מדעתה אולי בגלל שבכול פעם עברנו דירה.  פעם הייתי כפייתית בניקיון אם הייתי רואה טיפת אבק הייתי מנקה היום אחרי הטיפול אני אדישה לזה לגמרי.
לעזור לאחרים ? ספרי לי בהרחבה . דוגמאות , אם מישהו מבקש טובה אני בדרך כלל אסכים.  חברה שלי מהלימודים אם תבקש שאני אעזור לה באיזה מקצוע אני אעזור לה. יש לי חברות שגרות בעכו אז אני נוסעת לקחת אותן , אין להן מחשב והן צריכות את המחשב אני נותנת להן לעבוד עליו.
 
אין צדק אני לא מאמינה בצדק. אבא שלי ואחותו .. הם לא מדברים היה שם בלגן עם כסף אחותו עבדה עליו 20 שנה בערך, הסיפור התגלגל לבתי משפט ומאז אני לא מאמינה בצדק ההורים שלי הפסידו,… מה זה עשה לך?  זה מרתיח זה מוציא אותך מדעתך יש דברים שאתה לא מעלה בדעתך שיקרו אח ואחות … ורבים … היא התחילה בזה.  אחות של אבי ואבי קנו לפני 20 שנה את הבית של סבתא שלי מעמיגור הם לקחו משכנתא ושילמו חצי חצי , אבא שלי חתם בתור ערב ואחרי כמה שנים  הבית היה של אחותו, אבא שלי ניסה פעם לבקר את אימא שלו ואחותו הזמינה לו משטרה.    אני לא מאמינה בצדק בשום אופן .
בהתחלה נרשמתי לעבודה סוציאלית , אני מאמינה בצדק חברתי.  קיוויתי לתרום שאני אוכל לשנות משהו. לא הלכתי לשם כי אמרתי לעצמי שאני לא אוכל להתמודד עם זה.  מה ציפית למצוא שם בעבודה הסוציאלית? לתרום ולגרום לשינוי , זאת הסיבה שהלכתי לגננות ולא לחינוך מיוחד כי ידעתי שמבחינה נפשית לא אוכל להתמודד עם זה .  לא הייתי מצליחה להתמודד עם ילדים אוטיסטים. העבודה הסוציאלית משכה אותי ואח"כ חשבתי אם זה באמת מתאים לאישיות שלי , ומה שבחרתי זה רק לטובה.
 
הערת המטפל : הבחירה נעשתה אחרי התרופה של ה – Caust .
 
הוחלט לחזור ל – Caust . התרופה נלקחה עוד באותו הערב . יומיים לאחר מכן פסקו הכאבים במפרקי הלסתות.  חגית מדווחת על הרגשה טובה.
 
10.04.05
 חגית מדווחת על כאבי גרון קשים. הייתה אצל רופא המשפחה שקבע שאינו רואה דבר ושכנראה זה משהו על רקע ויראלי. בוצע משטח גרון.
 מחשש שה – Caust  מדכא את הסימפטומים החלטתי לחזור ל – Ars.  , חגית לוקחת את התרופה ב – 200C במים Split Doze במשך  4 ימים . אין שינוי במצב, כאבי גרון קשים עם קושי בבליעת רוק. ביום שישי בערב  ה – 14.04.05, חגית מגיעה  אלי ואני מנסה לבדוק את מצב הגרון, מאבחן אודם בגרון, חגית לא מאפשרת לבדוק היטב  ומכניסה את הלשון פנימה במקום להוציאה, מחליט לתת Carc. .  מתחילה לקחת Carc.   200C  במים 4 פעמים ביום במוצ"ש מדווחת על שיפור בכאבים. ביום א' בבוקר חגית מדווחת על שיעול בהתקפים עד למצב חנק ממש לא ישנה בלילה  וכ"כ מדווחת שהמשטח יצא נקי.  אני מחליט לחכות עוד 24 שעות  עד  שהתמונה תתבהר. בלילה שבין יום א  ל- ב',  התקפי שיעול וחגית הולכת למר"ם , שם מאבחן הרופא מוגלה בגרון ונותן לה אנטביוטיקה מוקסיפן. ביום ב' בבוקר  מדווחת על הביקור הלילי במר"ם ואני מבקש ממנה לסיים את האנטיביוטיקה שהתחילה ולחזור אלי כשבוע לאחר סיום הנטילה.
 9.05.05  17:00ביקור .
חגית : אני לא ישנה טוב בלילה למעלה משבועיים.  התחילו לי כאבים בכתף ימין . אני לא יכולה לשכב על הצד הזה  בדרך כלל אני ישנה על צד ימין וזה גם מפריע לי לישון, הכאבים  מתעצמים בערב מאד.   זה התכווצויות וכאבים שורפים , זה התחיל לפני כשבוע.  הלילה היו לי כאבים  חזקים. הלילה ישנתי רק כ – 5 שעות התעוררתי ב – 4:30 בבוקר וגם מה שישנתי לא הייתה שינה ממש,  התעוררתי עם כאבים חזקים בכתף ימין.
האזור מעל כתף ימין מעל עצם הבריח שורף ומתכווץ כמו אגרוף שאתה פותח וסוגר ( מראה ).  מרגישה מתוסכלת גורם לי עצבים ואי שקט  , מאז שלקחתי בפעם האחרונה את ה – Ars   אני מרגישה אי שקט.   ממש מתוסכלת כול הזמן משערת דברים, מתכחשת לעובדה שהדלקת חזרה. בגלל זה גם לא התקשרתי אליך כי אמרתי, מה עם כול שטות אני אתקשר אליך.  אני מתרכזת בכאב מתרכזת זה מעצבן אותי , מציק לא נוח. איך את חווה את המעצבן הזה ? פחד שזה עוד פעם חוזר עד שאני מנסה לשכוח זה עוד פעם חוזר.  ספרי לי על ההתכווצויות.  ממש התכווצויות,  כמו התכווצויות של שריר , תארי לי שורף ? כאילו חם כזה פה ( מעל הכתף ) . אני מרגישה נסיגה ומרגישה אי שקט אני לא רגועה,  גם מבחינה נפשית , אי שקט מסוים  אני עצבנית סתם אתה יכול להגיד דבר הכי קטן ואני אדלק סתם מישהו יגיד לי משפט ואני אתעצבן עליו.
 
הוחלט על Caust.  ב – 2 /LM , התחלת טיפול 9.05.05 .  אחרי כמה ימים  פסקו הכאבים מעל כתף ימין  וחגית חזרה לישון טוב.
 
1/06/05
חגית מדווחת בשיחת טלפון שהחל מאתמול חזרו לה הכאבים באזור הפרק בלסת השמאלית למטה. שוחחה עם רופא השיניים שלה והנ"ל טוען שכנראה הדלקת בפרקי הלסתות חזרה מציע טיפול אנטיביוטי.
החלטה לתת חיזוק חד פעמי באמצעות Caust  30   3 גלובולים בוקר ו -3 גלובולים ערב ולהמשיך את הטיפול ב – LM/3 למרות הכיוון הלא צפוי   .
 
6/6/05
 חגית מדווחת בשיחת טלפון שהכאב במפרק הלסתות ממשיך וכ"כ התחילו כאבים במפרק יד ימין. עכשיו כיוון הריפוי בסדר,הוחלט על טיפול חד פעמי ב –  Caust 200Ch ב- Split Doze  4 פעמים ביום במשך 3 ימים. .
 
 
12/6/05
הכאבים במפרקי הלסתות נעלמו וכ"כ הכאב במפרק יד ימין. מרגישה טוב מאד
15/08/05 שיחה יזומה שלי
חגית ממשיכה להרגיש מצוין. מגיע למסקנה שה Caust. – היא הרמדי של חגית.
 נושאים במקרה.
– חסרת  מנוחה .
– סדר וניקיון בחשיבות עליונה.
– כפייתיות.
– שגרה יומית מקובעת.
– אוהבת לעזור לאחרים – טובת לב.
–  לא יכולה לסבול אי צדק.
– פוחדת מכלבים בצורה קיצונית.
– פוחדת מגבהים.
– דימוי עצמי נמוך – חושבת שהיא מכוערת.
– קשורה מאד להורים – לוקחת עליהם אחריות.
– כאבי פרקים – דלקת פרק יד ימין , פרק רגל ימין.
– כאבים בפרקים עם נפיחות וחום בפרק – כאילו שבר הפרק "מתפרק" כאבי ברכיים 3-4 ימים לפני מחזור.
– מחזורים לא סדירים – דימום כבד עם קרישים – 10 ימים.
– מחזורים פעם ב : 6-8 חודשים , הסתדר עם גלולות. אנמיה – התגלתה בבדיקות ביוני 2003 , עם גילוי דלקת הפרקים.
– הרעה מחום , לא סובלת חדר מחומם.
 
 סיכום מקרה מקוצר
חגית בת 24 הגיעה  אלי עם תלונה עיקרית של דלקת בפרק היד הימנית.  הפרק דלוק, נפוח וכואב מאד, חגית מתארת כאבים עזים של דקירות עם זרמים ותחושת שיתוק ביד. התופעה התחילה בשנת השירות השנייה בצבא. אחרי השחרור, חזרה הדלקת בפרק היד הימנית ועברה גם לרגל ימין. בבדיקות דם אותר הפקטורRF   שמעיד על דלקתראומטית. קיבלה טיפול בזריקת קורטיזון והדלקת חלפה ל – 6 חודשים.  הדלקות חזרו מספר פעמים ובכול פעם קיבלה טיפול דומה.
 
המחזורים של חגית לא היו סדירים מלכתחילה והגיעו אחת ל – 6-8 חודשים . הווסת כשהגיעה הייתה כבדה עם קרישים  ונמשכה  כ – 10 ימים בכול מחזור. מיטל עברה טיפול הורמונלי בגלולות והמחזור הסתדר. כול המחזורים מלווים בכאבי ברכיים דומים לאלו של דלקות הפרקים עם תחושת שיתוק  ברגליים מעת לעת.
 
חגית צמחונית כבר כ – 7 שנים, נגעלת מבשר וביצים וזאת יכולה להיות הסיבה שבגללה אותרה אנמיה בבדיקות הדם שעשו לה, עם המוגלובין 8- 9 . כטיפול לקחה תקופה מסוימת כדורי ברזל והספירה השתפרה . ( לא זוכר אם  ה – B12    נבדק ) . תקופות של אנמיה היו מלוות בחולשה רבה.
 
חגית מאד מסודרת עם שגרת יום  עד לכדי כפייתיות,  בילדות נהגה לאסוף דברים בשקיות ניילון. "אני מקציבה לכול דבר זמן …. אצלי יום בלי תכנון לא עובד. אני מסדרת את הלו"ז שלי … גם בתור ילדה זה היה ככה , זמן חברות, זמן ללימודים, לא מורחת את היום שלי, טלוויזיה אני כמעט לא רואה מעדיפה לקרוא".
 
לא יכולה לסבול אי צדק, חשבה ללמוד עבודה סוציאלית אבל לומדת להיות גננת מוסמכת. אוהבת לעזור לחברותיה  ולוקחת במידה רבה אחריות על הוריה. פוחדת מאד מכלבים  וגם מסיכונים כמו בנג'י או סנפלינג.  יש לה דימוי עצמי נמוך ולכן עברה ניתוח קוסמטי באף וירדה 10 ק"ג במשקל ע"י דיאטה.
 
ניתוח
הממלכה אליה משתייכת חגית היא כמעט ללא ספק , ממלכת המינרלים.  חסר לה  צדק בעולם והיא מאד "מרובעת" ושגרת חייה מסודרת כמעט במגרות.  המיאזמה נראית על פניו סיקוטית אחרת למה כול כך חשוב לה מה אחרים חושבים עליה ואיך היא נראית.  היא חייבת לדאוג לבני משפחתה, להוריה והיא כמעט לוקחת עליהם אחריות מוחלטת, עובדה שיכולה לשייך אותה למשפחת ה – Kali .  אם מחפשים רמדי שמשתייכת למשפחת ה – Kali מחד ומאידך איננה יכולה לסבול אי צדק , מגיעים די מהר ל – Caust. .   ברפרטוריזציה שעשיתי  השתמשתי ברובריקות שלהלן:
 
 
 
(Mind; FASTIDIOUS (52
 Mind; RESTLESSNESS, nervousness; general; sitting, while (29)
 Mind; BENEVOLENCE (26)
 Mind; FEAR; general; animals, of; dogs, of (23)
 Mind; INJUSTICE, cannot support (30)
 Mind; COMPULSIVE disorders (26)
Extrimities: joints inflammation (177)
Female (116)
Stomach; THIRSTLESSNESS; drink, with desire to (10)
 Generalities; ANEMIA (230)
 Generalities; FOOD and drinks; meat; aversion (145)
 Generalities; FOOD and drinks; melons; aversion (4)
 Generalities; WARMTH; agg. (175)
 

הרובריקות 7  ו – 8, הן איחוד של הרובריקות בנושא.

 
חגית היא בסה"כ אישה מאוזנת נפשית ומנטלית עם שתי רגליים על הקרקע.  אין עדות לבעיה נפשית עמוקה וחבויה שיכולה להוציא סימני אזהרה כול כך חמורים כמו דלקות הפרקים שמהם היא סובלת.  גם אין למצוא במקרה  גורם משלהב ממשי שיצר את הסימפטומים המורבידיים.  אחרי רפרטוריזציה הגעתי לרמדיס הבאות:
Carc, Ars,Caust
אבחנה מבדלת – D.D.
 
Carc. – עוברת ב 9 רובריקות מתוך ה – 13 שהצבתי, עם ניקוד כולל של 11.  מה שתומך ברמדי זה הפרפקציוניזם של מיטל שעובר ב – 3 נקודות ברמדי.  ב – 1 נקודה בדלקות פרקים, ב – 1 נקודה בחוסר מנוחה בישיבה, ב – 1 נקודה באי יכולת לתמוך באי צדק. הרמדי היא נוזודה ולא כל כך מסתדרת עם ניתוח המקרה לפי ממלכות
 
Ars. –   עוברת ב – 10 רובריקות מתוך ה – 13 שהצבתי, בניקוד כולל של 18.  2  נקודות בפרפקציוניזם וסדר, 3 נקודות באנמיה, 2 נקודות בדחייה מבשר ומלונים אבל רק 1 נקודה בדלקות מפרקים. לא עוברת בכלל בפחד מכלבים ואי סבילות לאי צדק.  הרמדי נמצאת גם היא בשורת העבודה  ( ה – Ferr ) של הטבלה המחזורית כמו גם ה – Kali .  האנמיה  שמודגשת ברמדי ב – 3 נק' מחזקת את  יכולות הריפוי שלה במקרה שלנו. גם הכפייתיות עוברת ברמדי ומתאימה לחגית.  מעניין שגם לרמדי הזאת שנחשבת לרמדי קרה ישנה הרעה מחום.   הרמדי משתייכת למיאזמה הסרטנית.
 
Caust. –  עוברת ב – 9 רובריקות מתוך ה – 13 שהצבתי, בניקוד כולל 13.  עוברת ב – 2 נקודות בחוסר מנוחה במצב ישיבה, 2 נקודות בדלקות פרקים, 2 נקודות באנמיה, ו – 2 נקודות בפחד מכלבים.  לרמדי זיקה חזקה מאד למחלות פרקים ראומטיות.
מוריסון כותב על הרמדי:
The main areas of concentration, however, are the nervous system and the connective tissues. There is often a history of slowly progressive debility, stiffness, and – if the pathology is strong – paralysis.
 

אם הפתולוגיה חזקה מתפתח שיתוק, מה שיכול להסביר את תחושת השיתוק  בידיים או בברכיים של חגית. 

שנקראן כותב על המדי:
The main feeling in Causticum is that the person is the one who has to take care of the group or family. He is facing the threat from outside and in order to face this threat, he requires that the whole group should fight together. Being the strongest member of the group, one who is most capable of putting up a fight, he regards a threat to any one member of that group as a threat to himself. If he doesn't forestall the threat, it will affect the whole group and he will be weakened.

התנהגות  מתאימה ללקיחת האחריות של חגית על הוריה.

 
החלטתי להתחיל טיפול ב – Caust.     30Ch .
 
פרוגנוזה – טובה, חגית בת 24 ה – Vital Force שלה חזק  והיא מגיבה היטב לטיפול הומיאופתי ( נכתב  אחרי התחלת הטיפול ).  הפתולוגיה  קשה ומאד לא אופיינית לאנשים בגילה.  מאד יתכן שהיא נגרמה מסטרפטוקוקים  מדלקות גרון שלא טופלו בזמן , אם זאת הסיבה , הרי שהמחלה שממנה סובלת חגית היא Rheumatoid Arthritis   בטרמינולוגיה של הרפואה המערבית, זוהי מחלה אוטואימונית.
1.    Mind:Fastidious (48 )
2.    Mind; DELUSIONS, imaginations; ugly, is (6)
3.     Mind; FEAR; general; animals, of; dogs, of (23)
4.     Mind; RESTLESSNESS, nervousness; general; sitting, while (29)
5.     Mind; BENEVOLENCE (26)
6.     Mind; INJUSTICE, cannot support (30)
7.     Mind; FEAR; general; high places (19)
8.     Mind; COMPULSIVE disorders (26
9.     Face; PAIN; general; jaws; articulation; opening mouth (11)
10. Stomach; THIRSTLESSNESS; drink, with desire to (10)
11. Extremities; INFLAMMATION; joints (129)
12. Extremities; INFLAMMATION; upper limbs; wrists (7)
13. Extremities; PARALYSIS; sensation of; upper limbs; wrists; right (5)
14. Extremities; INFLAMMATION; lower limbs; ankles (13)
15. Extremity Pain; GENERAL; upper limbs; wrists; right (43)
16. Extremity Pain; GENERAL; lower limbs; ankles; right (27)
17. Extremity Pain; GENERAL; lower limbs; knees; menses, during (4)
18. Female; MENSES; general; rheumatism, with (9)
19. Female; MENSES; profuse; general; rheumatic constitutions, in (4)
20. Female; MENSES; profuse; general; delicate persons, in (7)
21. Female; MENSES; profuse; general; protracted, and (111)
22. Female; LEUCORRHEA; general; anemia, with (10)
23. Female; MENSES; irregular; long and variable intervals, in (1)
24. Generalities; FOOD and drinks; meat; aversion (145)
25. Generalities; FOOD and drinks; melons; aversion (4)
26. Generalities; WARMTH; agg. (175)
Generalities; ANEMIA (230)

צרו קשר

חיים שטיינברגר.
 ח. שטיינברגר הומיאופתיה קלאסית.
נייד: 050-5399385
פקס : 04-9921558
כתובת קליניקהסוסקין 12 נהריה.
בגוש דן : ניתן לקבוע פגישת עבודה בבית קפה או בבית מלון. 
שעות פעילות: ימים א – ו   09:00 19:00 
יש לקבוע תור בטלפון.

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב