הטיפול ההומיאופתי

מאת חיים שטיינברגר

הטיפול ההומיאופתי מתחיל עוד לפני המפגש בין המטופל למטפל, כבר בשלב בו קובע המטופל תור לטיפול יקשיב ההומיאופת המטפל היטב לדרך בה המטופל קובע את התור. בדרך כלל קביעת התור מתבצעת בטלפון והומיאופת טוב יקשיב היטב לטון הדיבור של המטופל, למהירות בה נאמרים הדברים לרמת הריכוז בה מצוי המטופל ולכול דבר חריג אחר בדבריו או במעשיו של המטופל. הייתה לי מטופלת שכבר בשיחת הטלפון הראשונה לקביעת התור שמתי לב שדיבורה נשמע מהיר, חותך ופסקני, כמו מפקד בצבא שאינו מבזבז מילה מיותרת אחת ואמנם השתמשתי באבחנה זאת בכדי לבנות את תמונת הרמדי שלה ( תמונת התרופה ) . מטופל אחר צלצל בפעמון דלת הכניסה לקליניקה בדיוק כשמחוג השעון הראה את השעה המדויקת שבה הוא הוזמן ועוד סיפר לי במהלך הפגישה שהוא חיכה מחוץ לקליניקה כ – 10 דקות עד שהשעון הורה את השעה המדויקת ושהוא אף פעם אינו מאחר לשום מקום אבל גם אף פעם אינו נכנס לפני השעה שנקבעה… לא הרבה אנשים אינם מאחרים אף פעם ולא הרבה אנשים ימתינו מחוץ לקליניקה עד הגעת המועד המדויק של הפגישה. גם כאן השתמשתי בסימפטום הזה לבניית תמונת הרמדי.

הפגישה הראשונה בין המטופל להומיאופת המטפל נמשכת בדרך כלל כשעתיים, לפעמים יותר ולעיתים רחוקות פחות. הפגישה מתקיימת תמיד באווירה נינוחה עד כמה שאפשר בחדר שקט שמתקיימים בו תנאים אופטימליים של טמפרטורה. לרוב מתקיימת הפגישה במתכונת של אחד על אחד, בדרך כלל לא יהיו נוכחים נוספים בחדר, אלא אם כן המטופל הוא תינוק/ת או ילד/ה שמגיע/ה עם אימו או אביו או הוריו או שזאת מטופלת שמגיעה עם בעלה או מטופל שמגיע עם אשתו… אבל גם אז בכול המקרים האלו ישאף ההומיאופת לקיים את חלקה הגדול של הפגישה עם המטופל/ת לבד מבלי שמלווה כול שהוא ישפיע על הדברים שהמטופל/ת מספר/ת.

הדבר הראשון שההומיאופת יעשה, יהיה לקיחת הפרטים האישיים ורישומם . הומיאופת מיומן ינצל רגעים אלה בכדי להתבונן היטב במטופל/ת שלו. איך הוא נראה כללית, איך הוא יושב, מה הוא לובש, מה חריג אצלו, יוצא דופן… ההומיאופת יבחר אלו מתוך הדברים שאותם ראה ובהם הבחין הוא יתעד בכתב כהערות בשולי הדפים ( גיליון המקרה ) המתייחסות לתצפית הבלתי משוחדת שעשה במטופל. דוגמא להערת תצפית מסוג זה: "המטופל/ת יושב/ת זקוף עם ידיים משולבות על חזה/ו" או "המטופל/ת לא מפסיק/ה להקפיץ את רגל שמאל" או "המטופל חיוור מאד וטבעות כהות מתחת עיניו" או "המטופל/ת כוסס/ת את ציפורניו/ה" וכך הלאה… כול הערות התצפית האלו ישמשו את ההומיאופת בעת ניתוח המקרה.

אחרי לקיחת הפרטים האישיים ורישומם יפתח בדרך כלל ההומיאופת בשאלה כגון: טוב, עכשיו ספר/י לי מה הביא אותך אלי ?? ומרגע זה ואילך ינסה ההומיאופת לא לדבר יותר ולאפשר למטופל/ת למצות את סיפורו עד תום, מבלי להגיב ומבלי לחוות דעה ואפילו מבלי לשנות את הבעת פניו בצורה שיכולה להתפרש כהבעת דעה. בדבריו הראשוניים האלה שבהם מתבקש המטופל/ת לספר מה הביא אותו להומיאופת יגלול בדרך כלל המטופל את תלונותיו העיקריות או את התלונה העיקרית שבגללה הגיע לטיפול, בעגה ההומיאופתית ה – Chief Complaint. סיפור התלונה העיקרית הוא מאד חשוב להבנת המקרה כולו ובדרך כלל הוא ממצה בתוכו את המקרה כולו לכן חשוב מאד שההומיאופת המיומן יקשיב היטב לחלקו זה של המפגש וירשום את הדברים מתוך פיו של המטופל מבלי לעשות בהם שינוי כלשהו ומבלי לעצור את רצף או שטף הדברים אפילו לא לשנייה אחת. אחרי שלכאורה יהיה ברור שהמטופל מיצה את סיפורו ואין לו יותר מה להוסיף ותשתרר שתיקה ינסה ההומיאופת לעודד את המטופל להמשיך ולפתח את סיפורו באמצעות מילים כגון: "יופי… תמשיך" או "את/ה מתקדם/ת יפה תרחיב/י בבקשה" ואז אם להומיאופת המיומן שלנו תהיה מספיק סבלנות, ימשיך המטופל/ת לתאר את בעיותיו במילותיו הוא עד לרגע שיתקע באמת וירגיש שעכשיו הוא באמת מיצה את סיפורו.

מטרתו של ההומיאופת הינה ותהיה תמיד לקבל את סיפור המקרה בדרך ובצורה האובייקטיבית והבלתי משוחדת ביותר שתתכן ולכן הוא לעולם לא ינסה לשפוט את מעשיו של המטופל או להעריך אותם או לחלק לו ציונים . המטרה היחידה שתעמוד לנגד עיניו של ההומיאופת תהיה להבין את המקרה שלפניו וזה אומר להבין מה חולה במקרה שלפניו ומה צריך לרפא במקרה הזה וזה לא תמיד אותו דבר. לפעמים יש הרבה קלקולים במקרה אבל ההומיאופת המיומן יידע לכוון את כוחות הריפוי לשורשם של הבעיות, כך שאם יחול ריפוי בשורש הבעיות יחול גם ריפוי בבעיות כולן בזו אחר זו.

אחרי שהמטופל/ת מסיים לספר את בעיתו העיקרית ואת כול מה שכרוך בה וחש סופית שהוא מיצה את העניין וגם ההומיאופת חש שלא תחול התפתחות נוספת בסיפור אלא אם כן הוא ישאל שאלות שמטרתן תהיה להבהיר את הנקודות בסיפורו של המטופל/ת שדורשות הבהרה הומיאופתית, יחזור ההומיאופת אל אותן נקודות בסיפור וישאל שאלות כגון לדוגמא: "כשסיפרת לי על כאב הראש המיגרונתי שתוקף אותך פעמיים בחודש לא ציינת באיזה צד של הראש את/ה חש/ה בכאב וגם לא תיארת איך הכאב הזה מרגיש והאם יש דברים נוספים שמתלווים לכאב הזה ? " או שאלה אחרת לדוגמא: "בסיפור שסיפרת על התקפי בולמוס האכילה שתוקפים אותך בשנתיים האחרונות, נסה להיזכר מה קדם להתקפים אלו האם אתה יכול להיזכר במאורע חשוב כלשהו או דבר מה חריג שקרה לך לפני התקפי האכילה הכפייתיים ??" מטרתה של שאלה זאת היא לנסות לתהות על הסיבה המשלהבת שהביאה להיווצרותם של הסימפטומים. במקרה האחרון לעיל מאד יתכן כדוגמא, שהמטופל יספר שהתקפי בולמוס האכילה התחילו לפני כשנתיים ובנוסף יספר שעכשיו כשהוא משחזר את העניין הוא נזכר שסמוך מאד להתחלת ההתקפים הנ"ל כחודשיים לפניהם הוא נפרד מחברתו האהובה שאיתה חי זמן רב ושביניהם שררה אהבה גדולה. כמובן שיתכנו סיבות משלהבות אחרות המקרה לעיל הובא רק כדוגמא.

בתהליך החזרה של ההומיאופת על סיפורו של המטופל אחרי שהמטופל מיצה את דבריו, יתעכב ההומיאופת על כול סימפטום אותו תיאר המטופל וינסה להבהיר לדוגמא, את עוצמתם של הכאבים את אופיים… האם הכאבים דוקרים ?, שורפים ? מושכים ? הולמים ? בקצב הדופק ? קורעים ? לוחצים ? מתי הם מתרחשים ? פעם ביום ? פעם בשבוע ?… בבוקר ? בערב ? … מה מתלווה לכאבים האלה ? לפעמים בכול פעם לפני שכואב הראש או במהלכם יש לחולה טשטושי ראייה, לעיתים קרובות לכול מחזור של מטופלת מתלווים כאבי בטן אבל לעיתים נדירות מתלווים כאבי גרון, לפעמים לכול חרדת בחינות מתלווה שלשול, לפעמים לכול פחד מתלווה שיתוק… וכך הלאה. כמובן שהדברים מתייחסים גם לסימפטומים אחרים שאינם כאבים כגון לדוגמא: התקפי זעם. מטופל מספר שהוא סובל מהתקפי זעם וכשהם מתרחשים הוא מאבד שליטה על עצמו צורח ומקלל, זורק חפצים ומשתולל עד שתש כוחו… במקרה כזה ינסה ההומיאופת להבין מתי התחילו ההתפרצויות הנ"ל, מה קדם להם האם היה אירוע כלשהו בסמוך למועד הופעתם לראשונה שיכול להסבירם ? …. איך נראה מהלך מלא של התפרצות כזאת ? מה מרגיש המטופל/ת כשזה קורה ? מה הטריגר לפני כול התפרצות ?? האם זה קורה כשמעליבים אותו או קורה באופן לגמרי לא צפוי ואין לכאורה סיבה להתקפים אלו….

אחרי שההומיאופת סיים לעבור על כול הסימפטומים שהמטופל גולל לפניו ואסף את כול הפרטים הנדרשים לו והקשורים לסימפטומים האלה, עשוי ההומיאופת לשאול הרבה שאלות נוספות וכלליות כגון: האם את/ה צמא בדרך כלל ? כמה כוסות נוזלים אתה שותה ליום ממוצע ? איך התיאבון שלך ? מה אתה אוהב לאכול ואיזה מאכלים אתה שונא ? האם אתה סובל יותר מקור או מחום ? איך מערכת העיכול שלך ? איך היציאות שלך ? כמה פעמים ביום ? האם הצואה קשה ? רכה ? נדבקת ? מה הצבע שלה ? הריח ? איך אתה ישן ? כמה שעות כול לילה ? אתה מתעורר בלילה או ישן שינה רציפה ? על איזה צד אתה ישן ? שמאל ? ימין ? על הבטן ? באיזה תנוחה אתה ישן ? האם אתה מתקפל בשינה לתנוחה עוברית ? האם אתה ישן כשידך מתחת לראש ? האם אתה מתכסה או ישן כשהרגליים מחוץ לכיסוי ? האם אתה חולם ? איזה חלומות אתה זוכר ? האם יש חלום חוזר ?… לכול השאלות האלו ולעוד הרבה אחרות, יש רלוונטיות לתרופה שהמטופל/ת עשוי להזדקק לה , כיוון שבכול תרופה הומיאופתית בעצם משתקפת תמונת ראי מאד אינדיבידואלית של מטופל כזה או אחר.

כשהמטופל הוא תינוק או ילד/ה ההומיאופת ישאל את אימו שאלות על הריונה על הלידה ועל ההנקה. כשהמטופלת היא אישה ירצה ההומיאופת לדעת על מחזוריה. סדירים או לא סדירים ? קצרים או ארוכים ? הווסת רגילה או כבדה ? צבעו של הדם ? האם מלווה בקרישים ? גם לכול השאלות האלה רלוונטיות רבה לתרופה שהמטופל עשוי להזדקק לה.

כשמסתיים הראיון ותהליך התשאול, נפרד ההומיאופת מהמטופל/ת שלו, בדרך כלל מבלי לרשום למטופל את התרופה… צריך להיות הומיאופת מנוסה מאד כדי לרשום למטופל את התרופה מיד לאחר הראיון. עפ"י רוב עם סיום הראיון מתחילה עבודתו הקשה של ההומיאופת, עבודת ניתוח המקרה והתאמת התרופה. לעיתים אורך ניתוח המקרה שעות רבות ורישום התרופה יכול להדחות אפילו לימים מספר. עפ"י רוב ירשום ההומיאופת את התרופה למטופל ביום שאחרי הראיון. ניתוח המקרה איננו פשוט כלל ועיקר ודורש מידה רבה של ידע וניסיון. ההומיאופת נעזר לעניין ניתוח המקרה בהרבה מאד ספרות מקצועית ותוכנות מחשב מותאמות. צריך להבין שישנן למעלה מ – 3000 תרופות הומיאופתיות שונות וכול מקרה הוא ייחודי והצלחת הטיפול תלויה בהתאמה המרבית של התרופה למטופל.

לכול טיפול הומיאופתי ראוי מתלווים הוראות באשר לדרך לקיחת התרופה, אחסון התרופה ובאשר לשמירה על כללי תזונה מסוימים. מרבית ההומיאופתים מעדיפים שמטופליהם ימנעו בתקופת הטיפול מצריכה של משקאות ומאכלים המכילים קופאין, כיוון שזהו חומר ממריץ ועלול לנטרל את התרופה ולכן יתבקש המטופל להימנע בתקופת הטיפול משתייה של קפה, קקאו, קוקה קולה, תה רגיל וכן להימנע מצריכה של שוקולד שמכיל קופאין בגלל הקקאו שבו ובכלל זה עוגות שוקולד,גלידות שוקולד…. יש כמובן אנטידוטים ( מנטרלי תרופות ) רבים אחרים כגון: משחות או נוזלים המכילים כאמפור – בן-גאי, משחות סיניות….. מנטה, סוכריות מנטה , מסטיק מנטה, משחות שיניים מנטה, תה מנטה…. לכול טיפול כאמור מתלוות גם הוראות אחסון לתרופות: יש להרחיק תרופות הומיאופתיות ממקורות אנרגיה אלקטרוניים וחשמליים, אין לאחסנם בקרבה למיקרוגלים או מקררים או טלפונים סלולריים… התרופות ההומיאופתיות הן תרופות אנרגתיות ודינמיות ועשויות להיות מושפעות משדות אלקטרומגנטיים בקרבתם.

גם דרך לקיחתה של התרופה מאד חשוב. התרופות ההומיאופתיות מגיעות בדרך כלל בגרנולות ( כדוריות קטנות בגודל מזרה סוכריות ) או בגלובולים ( כדוריות קטנות גדולות יותר מהגרנולות כמחצית מגודלה של טבלית סוכרזית ) , הן יכולות להגיע גם כטיפות בבקבוק עם מטפטף. חשוב מאד להקשיב לאופן שבו יש ליטול את התרופה. לפעמים נטילת התרופה היא חד פעמית, מנה אחת וגמרנו… נטילה של מספר גלובולים אחת לתקופה ארוכה מאד לפעמים בכך מסתיים הטיפול ההומיאופתי . לפעמים הטיפול הוא יומיומי ולפעמים במצבים אקוטיים נטילה של התרופה מומסת במים כול 30 דק' או כול שעה … בהתאם להוראות ההומיאופת. את התרופה ההומיאופתית אין לבלוע צריך להמיס אותה בפה לאט ע"י מציצה איטית על הלשון ומתחתיה בכדי לאפשר מגע מכסימלי של התרופה בעצבי הפה הרגישים.

פגישת המעקב עם המטופל מתקיימת כ – 6 שבועות מיום נטילת התרופה. בפגישת המעקב עובר ההומיאופת עם המטופל על כול השינויים שחלו במצבו הבריאותי. כמובן שהומיאופת אחראי מבקש ממטופלו לדווח לו טלפונית על כול שינוי מהותי שחל במצב בריאותו עוד לפני פגישת המעקב. בדרך כלל צפויה תמיד הרעה קצרה בתחילת הטיפול של ימים מספר שלפעמים משמשת אינדיקציה לכך שהטיפול עובד , לאחר ההרעה מתחיל שיפור הדרגתי במצב בריאותו של המטופל שעשויות להיות בו גם הרעות קצרות אבל המגמה הכללית היא של שיפור והיא מעידה על כך שחל תהליך של ריפוי. מצב זה מתמשך עד להשגת ריפוי מלא או חלקי כשההומיאופת מלווה את המסע אל הבריאות ולפעמים מחליט על מתן מנה נוספת של התרופה במצבים של Relapse ( התדרדרות ). כמובן שלפעמים הטיפול נכשל והמטופל לא משיג הטבה כלשהי במצב בריאותו, במהלך עניינים כזה צריך ההומיאופת לנתח את המקרה פעם נוספת ואולי אף לקחת את המקרה פעם נוספת ולחפש תרופה אחרת שתתאים למטופל.

צרו קשר

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב

צור קשר
close slider

צרו קשר