דלקת פרקים

חיים שטיינברגר

דלקת פרקים, היא רעה חולה שאחוז לא מבוטל של אוכלוסיית העולם סובל ממנה. הפרקים הם נקודות התורפה של השלד, והם אלה שנעשים מועדים יותר לפורענות ככל שגילנו עולה וגמישותנו נפגעת. דלקת פרקים נגרמת ע"י כל אותם גורמים המייצרים דלקת במקומות אחרים של גופנו, כגון: דלקת גרון, דלקת ריאות, דלקות עיניים… וכיוצ"ב . אז קודם כל הגורם העיקרי שאותו מאשימה הרפואה הקונבנציונלית ביצירת דלקת פרקים, הם החיידקים והנגיפים, אך בנוסף היא מאשימה גם: עומס יתר על המפרק, פגיעות פיסיות במפרקים, רעלנים המופרשים ע"י חיידקים, רעלנים הנספגים מהמזון, ותקיפה אוטואימונית של המפרקים ע"י נוגדנים עצמיים, שלגבי היווצרותם יש לא מעט תיאוריות.

מה היא בגדול דלקת פרקים ? אלה הם תהליכי הגנה של הגוף המתגונן נגד פלישתם של מיקרואורגניזמים מיקרוסקופיים, אל "קופסית" המפרק. במילים אחרות דלקת פרקים היא ניסיון הריפוי וההתרעה של הגוף. דלקת פרקים פורצת כאמור גם כשיש עומס יתר על הפרק, או כשהפרק נפגע פגיעה פיסית . אצל אנשים שמנים שמשקלם רב צפויה להופיע דלקת פרקים בפרקי הברכיים, זאת דרכו של הגוף להתריע על עודף משקל וגם למנוע מהאדם השמן, לעשות פעילות נמרצת ופתאומית ללא הכנה מוקדמת, של הליכה או ריצה, שיכולים לפגוע בשריר הלב אצל אדם כזה. גם ל-דלקת פרקים בגלל פגיעה פיסית, יש סיבה , והיא לרוב מתרחשת כאשר הפרק נפגע, משהו זז, נקרע או נשבר, והגוף מנסה באמצעות דלקת פרקים שהוא יוצר להתריע ולרפא את המקום, ע"י הפרשות של סידן המקבעות קטעים בפרק הפגוע.

מה קורה בדלקת פרקים ? ב'קופסית' המפרק העטופה בקרום, נוצרת דלקת המערבת את הנוזל הסינוביאלי Synovial Fluid – , זהו נוזל צמיגי דמוי חלבון של ביצה, שתפקידו למנוע חיכוך בין העצמות בתהליכי התזוזה. התהליך הדלקתי מתפשט לסחוסי המפרק ומחורר אותם , אך בעיקר יוצר דיפורמציות Deformations -,עיוותים בעצמות הפרק הנגוע . כל התהליך הזה יכול לקחת פרקי זמן ארוכים , ולעיתים קרובות הוא הופך כרוני. התהליך הדלקתי מלווה בכאבים עזים ובפגיעה בגמישות ובתנועתיות של אברי גוף. דלקת פרקים היא אחד הגורמים לפגיעה קשה באיכות חייהם של הנפגעים , תוך יצירת קשיים פונקציונליים של תפקודים שונים. חולים מסוימים מתקשים בביצוע עבודות פשוטות באמצעות ידיהם, אחרים מתקשים בהליכה, ואחרים אינם יכולים להתיישר ונאלצים ללכת כפופים.

דלקת פרקים – Osteoarthritis

זוהי דלקת פרקים של אנשים מבוגרים, לרוב תוקפת בגילאי 65 ומעלה, היא מערבת עפ"י רוב את הפרקים הגדולים, אך אינה חסה גם על פרקי האצבעות . דלקת פרקים זאת היא בדרך כלל כרונית, ופורצת ממקור לא ידוע, לפחות לא ידוע לרפואה המערבית. דלקת פרקים יוצרת שינויים ניווניים בעצמות, ומתאפיינת בכאבים עזים עם נפיחות ואודם בפרקים הנגועים, עם נוקשות הולכת וגוברת, ובכלל זה אבדן גמישות במפרקים אלו. השעות הקשות של הסובלים מהמחלה – דלקת פרקים הם שעות היקיצה בבוקר, כשאז התנועתיות של המפרק מלווה בכאבים, ורק שעות מספר אחרי היקיצה חוזרים החולים לתפקוד פחות או יותר רגיל. דלקת פרקים זאת איננה אוהבת קור ומזג אוויר לח ורטוב, תנאים המחריפים את הבעייתיות והכאבים. כמובן שהפרוגנוסיס – Prognosis ( הערכת סיכויי ההבראה ), של המחלה – דלקת פרקים איננו טוב. הרפואה המערבית משתמשת במקרים הקלים בתרופות ה – NSAIDS שהם תרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידיות Non Steroidal Anti Inflammatory Drugs , ובסטרואידים להקלה על כאבי החולים, ולעיתים מוזרקים סטרואידים כמו קורטיזון, אל תוך המפרק הנגוע.

דלקת פרקים – Rheumatoid Arthritis

זוהי  דלקת פרקים אוטואימונית התוקפת אפילו אנשים צעירים מאד בגילאי העשרה . המאפיין את דלקת פרקים , שהיא תוקפת בצורה סימטרית, לדוגמא את שני פרקי האמות בידיים, או את שני הברכיים, או את שני פרקי הירך… הסבל הוא נוראי, ומלווה בכאבים עזים , ולעיתים בתחושה שהפרק מתפרק פשוטו כמשמעו, ולפעמים מתלווים לכאבים תחושות של שיתוק. המקום נפוח וחם, כמו בכל דלקת. המקור ל- דלקת פרקים לפי הרפואה המערבית, לא ממש ידוע אבל נחשדים כגורמי דלקת פרקים חיידקים, וירוסים ואפילו פטריות,הגורם דלקת פרקים  נחקר בצורה אינטנסיבית מאד ברחבי העולם, מאמינים של -דלקת פרקים יש נטייה לעבור בתורשה, כ"כ מאמינים ברפואה המערבית, שגורמים מזהמים סביבתיים עלולים להיות הגורם להופעת דלקת פרקים אצל אנשים רגישים. גם כאן משתמשת הרפואה המערבית , במקרים הקלים בתרופות ה – NSAIDS שאינן סטרואידיות, ובמקרים הקשים היא משתמשת ב – Methotrexate , תרופה השייכת למשפחת התרופות הכימותרפיות, וכ"כ בסטרואידים כמו קורטיזון שמוזרק אל תוך הפרק.

דלקת פרקים – הואמופתיה

להומיאופתיה מגוון תרופות טבעיות לטיפול בדלקת פרקים, אלא שבכדי להתאימם למטופל חייב ההומאופת להתאים את מאפייני דלקת פרקים של המטופל לתרופה המסוימת. למשל ה – Kali -carbonicum ( אשלגן פחמתי ), שמטפלת מצוין במקרי דלקת פרקים בעיקר אצל אלה שיש להם קונפליקט מתמשך עם בן משפחה מסוים, או ה – Causticum ( מינרל ממשפחת הפחמנים ) שגם היא משמשת לטיפול בדלקת פרקים בעיקר באלה שיש להם נטיות אנרכיסטיות ואינם סובלים אי- צדק בצורה קיצונית, או Rhus-tox תרופה שעשויה מצמח ממשפחת הקיקיון, שנחוצה למטופל שחש איום תמידי מתוך כותלי הבית לדוגמא, אישה המאוימת ע"י בעלה. היופי בטיפול הומאופתי הוא, הריפוי השורשי שמתבצע, ללא תופעות לוואי וללא צורך בשימוש בתרופות כימיות שמדכאות את הסימפטומים, רק בכדי לחזור אח"כ בעצמה גדולה יותר. כמובן שאני מבקש לא לעשות שימוש בתרופות הומיאופתיות על בסיס הנאמר כאן, אלא יש לפנות להומאופת מוסמך שידע להתאים את התרופה הנכונה למטופל הנכון.

צרו קשר

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב

צור קשר
close slider

צרו קשר