איך הבריא , הפציינט הסכרתי עם הכולסטרול הגבוה
 מאת: חיים שטיינברגר
ש. הוא בן 47 , מנכ"ל חברת היי-טק, נשוי ואב ל – 2 ילדים, הגיע אלי בינואר 2008 , התלונה העיקרית שלו הייתה, מחלת הסכרת וכולסטרול גבוה. ש. סובל מסכרת מאז 1995 , שנה בה אובחן לראשונה, עם רמת סוכר ( בצום של 15 שעות ) בגובה 170 מ"ג/דצ"ל. כבר באותה בדיקה התגלתה אצלו במקביל רמת כולסטרול גבוהה 270 מ"ג/דצ"ל, שמתוכם רמת הכולסטרול הרע LDL הייתה 160 מ"ג/דצ"ל, והכולסטרול הטוב HDL הייתה 40 מ"ג/דצ"ל .
 
רופא המשפחה של ש. , אמר לו שערכי הסוכר שלו גבוהים מאד, וכך גם ערכי הכולסטרול הרע, ואם לא יתחיל בלקיחת תרופות מתאימות, הוא עלול לקבל התקף לב או שבץ מוחי. רופא המשפחה, מדד לש. גם את לחץ הדם וגם הוא היה גבוה 155/105. כל התוצאות הנ"ל הביאו את רופא המשפחה לרשום לש. את התרופות הבאות:
Simvastatin 20 mg. – סימוביל, להורדת כולסטרול.
Metformin 850mg. – גלוקופאז', להורדת רמת הסוכר.
Micropirin 100mg. – אספירין, לדילול הדם.  
 Tritace 2.5mg. – מוריד לחץ דם, מקבוצת ACE .
 
ש. נבהל מאד, והחליט לקחת רק את התרופה להורדת הכולסטרול, ה'סימוביל'  20 מ"ג, וכ"כ החליט שרק אחרי בדיקת הדם הבאה, ייקח בהדרגה את 3 התרופות הנוספות. בבדיקת הדם הבאה, אחרי 3 חודשים שבהם לקח ש. את ה'סימוביל', היה שינוי גדול ברמת הכולסטרול שירד לרמה של 220 מ"ג/דצ"ל , הכולסטרול הטוב ירד לרמה של 140 מ"ג/דצ"ל, לא היה כמעט שינוי ברמת הסוכר 160מ"ג/דצ"ל.
 
בסמוך לגילוי הסכרת, התחיל ש. לעשות פעילות גופנית יומיומית. ש. נרשם לקאנטרי-קלאב בעירו, והתחיל לשחות, תוך כדי לימודי שחייה, רכש ש. לעצמו מהר מאד מיומנות בשחיית חתירה, ובהדרגה העלה את מספר הבריכות ששחה יום יום, עד שהגיע ל – 60 בריכות חצי אולימפיות ליום. במקביל התחיל ש. לרוץ מרחקים, התחיל ב – 1 ק"מ ביום שהפכו אחרי 3 חודשים ל – 8 ק"מ ביום.
 
קופ"ח סיפקה לש. מכשיר למדידת רמת הסוכר, והוא קנה לעצמו מד לח"דש. נוכח לדעת שכ – 5 שעות אחרי פעילות השחייה בבוקר,לקראת הצהריים, רמת הסוכר שלו בדם יורדת לממוצע של 105 מ"ג/דצ"ל , בתנאי שמארוחת הבוקר שאכל ( אחרי השחייה ) ועד הצהריים לא הכניס כלום לפיו מלבד מים. אבל מיד אחרי ארוחת הצהריים , טיפסה רמת הסוכר ל – 250 מ"ג/דצ"ל ויותר, וירדה לקראת הערב ב – 18:00 לרמה של 160 מ"ג/דצ"ל, בשעה זו התרגל לצאת לריצת הערב שלו, ולאכול ארוחת ערב כשעה לאחר הריצה, בסביבות 20:00 . במדידת הסוכר בלילה בערך ב – 02:00, הסתובבה התוצאה מסביב ל – 120 מ"ג/דצ"ל. אך עם ההשכמה עלתה ל – 150 מ"ג/דצ"ל. לחץ הדם של ש. ירד לרמות נורמטיביות סביב ה – 130/75.
 
ש. החליט לא לקחת את התרופות להורדת רמת הסוכר, לדילול הדם ולחץ הדם, ואעפ"י כן, כל עוד הקפיד, לקיים את הפעילות הגופנית וליטול את ה'סימוביל' להורדת הכולסטרול, נשארו ערכי הכולסטרול מעט מעל הנורמה, לחץ הדם התייצב בתחום הנורמה, ורק רמת הסוכר נשארה גבוהה, וירדה רק בפחות מ – 10% בממוצע. כך התנהלו חייו של ש. במשך 12 שנים נוספות, כשהוא שקוע בניהול חברת ההיי-טק מחד, ומקפיד על פעילות גופנית מאידך, ואת שארית זמנו המצומצם, מקדיש למשפחה.
 
בשלהי 2007 התחילו לש. אפיזודות של 'אאורה ' – 'Aura' , אחה"צ אחד גילה לפתע שיש לו כתמים בשדה הראיה, וכמה דקות לאחר מכן, התחיל לראות חצי מעגל של קווי זיגזג צבעוניים מול העיניים, ועוד כמה דקות לאחר מכן, חש פתאום שרגלו הימנית לא נושאת אותו, ומתקפלת כשהוא מנסה לדרוך עליה, התופעה כולה ערכה כ – 30 דק' שבהם היה ש. בחרדה קיומית נוראה, הוא חשב שהוא חווה שבץ מוחי CVA – . מיד אחרי שהתאושש הוא רץ לרופא המשפחה, שרצה לאשפז אותו, אך ש.סירב. רופא המשפחה שלח אותו לסריקת ראש טומוגרפית CT  מוח, ולנאורולוג לחוות דעת. לא היו ממצאים ב – CT , למעט אטרופיה מוחית קלה, שמאפיינת אנשים רבים, ודי אפשרית בגילו. הנאורולוג לא מצא דבר, וייחס את התקף האאורה, לסוג של מיגרנה, די נדירה אבל קיימת, והמליץ גם הוא על טפול תרופתי בנוגדי מיגרנה, תרופות שמשמשות לטיפול באפילפסיה.  כמובן שש. החליט לא לגעת בתרופות האלה, בעיקר על בסיס הניסיון שצבר מהימנעותו מהתרופות האחרות שלא לקח. תופעת האאורה חזרה אצל ש. בתדירות של פעם בחודש.
 
חרד להמשך של התפתחויות שליליות בבריאותו, פנה אלי ש. בינואר 2008 , אחרי שבדק אפשרויות שונות, והחליט לעבור טיפול הומאופתי. בראיון ההומיאופתי, שארך כשעתיים, התגלה לעיני, אדם מעניין, איש משפחה מסור, אבל וורקהוליסט, שעבודתו הייתה תמיד בראש מעייניו, ואעפ"י כן לא עבר יום, בו לא מצא גם פנאי לאשתו ושני ילדיו. ש. סיפר לי שהוא אדם רגיש מאד ורומנטיקן, ושלעולם אינו שוכח את ימי ההולדת של אשתו, או של הוריו הזקנים שגרים לא רחוק ממנו. הוא מסוגל להזיל דמעה, תוך כדי קריאת סיפור עצוב, או צפייה בסרט מרגש. מעת לעת הוא מתעצבן, מתמלא כעס עד לכדי אבדן שליטה, המלווה ברעידות בגופו, והתפרצות של צעקות. מאידך, הוא מרבה לוותר לאחרים ובמיוחד לאשתו, שאיתה אף פעם אינו רוצה לריב. ש. אוהב תנועה, לעולם איננו יכול לשבת במקום אחד, חייב תמיד לזוז, אוהב לצאת לטיולים בטבע, ולרכב על סוסים. שונא ימים חמים מדי עם לחות גבוהה באוויר, וחייב לפתוח חלונות בכל מקום אליו הוא מגיע, או להפעיל מזגן. נוטה להזעות לילה, יכול להתעורר בלילה כשהוא ספוג בזיעה, ישן בדרך כלל על הבטן.
 
בניתוח המקרה, התלבטתי בין 2 תרופות עיקריות מעולם הצומח: 'Pulsatila'   ו – 'Nux-vomica', בסוף החלטתי לתת לו את ה – Pulsatila . בבוקר שלמחרת הנטילה של התרופה ההומאופתית, קם ש. עם התקף של אאורה, כתמי ערפל בשדה הראייה, זיגזג צבעוני שריצד בעיניו בחצי מעגל… הפעם עבר ההתקף ללא חולשה בגפים וארך גם הוא כ – 30 דק'. ש. מיהר לספר לי על ההתקף… אמרתי לו שזה משמח אותי, כי בדרך כלל טיפול הומאופתי מוצלח מתחיל בהרעה. בימים הקרובים למועד הנטילה הרבה ש. לחלום חלומות מוחשיים, ולסבול מעייפות קשה, בלילות היה מתעורר ספוג זיעה, פעילות המעיים שלו התגברה, הוא "יצא" 3-4 פעמים ביום … עד מהרה אחרי כחודש וחצי בפגישת המעקב שלי עם ש. הוא סיפר לי שלאחרונה, הוא הרבה יותר רגוע, ושהייתה לו רק התפרצות זעם אחת, שגם היא הסתיימה יותר מהר מתמיד. בנוסף, לחץ הדם שלו ירד עוד יותר, ולרוב התייצב על כ – 110/70 .
 
בשיתוף פעולה עם הרופא המשפחתי, ש. הפסיק בהדרגה את הנטילה של ה'סימוביל', התרופה נגד הכולסטרול, ובבדיקת הדם שנעשתה כ – 3 חודשים אחרי תחילת הטיפול ההומיאופתי, בתחילת אפריל, וכחודשיים אחרי הפסקת הנטילה של ה'סימוביל', נשארה רמת הכולסטרול בעינה, דהיינו 220 מ"ג/דצ"ל ו – 140מג"/דצ"ל ה – LDL , הכולסטרול הרע, מעט מעל לנורמות שנקבעו ע"י הרפואה הקונבנציונלית, להפתעתנו ה – HDL הכולסטרול הטוב עלה משמעותית ועמד על 60מ"ג/דצ"ל, רמת הסוכר נשארה גבוהה ולא הושפעה בשלב הזה מהטיפול ההומיאופתי, וזאת למרות שש. הקפיד לשמור גם על דיאטה, דלה בסוכרים ודלה בשומנים, הוא לא שתה משקאות ממותקים, לא נגע כמעט בעוגות או בממתקים כולל שוקולד, הוא הקפיד לאכול מוצרי חלב דלי שומן, ונמנע מבשר שמן ועור של עופות
 
העובדה שרמת הסוכר לא הושפעה כמעט לחלוטין מהטיפול ההומיאופתי, גרמה לי להבין שיש גורם כלשהו שמפריע לש.להוריד את רמת הסוכר בדמו, משהו שמרעיל אותו על בסיס יומיומי, והחלטתי לנסות ולמצוא את הסיבה. אמרתי לעצמי שאםש. מורעל על בסיס יומי, מן הראוי לטפל בו טיפול יומיומי ולא להסתפק במתן התרופה ההומאופתית על בסיס חד פעמי, עם חיזוקים תקופתיים. לפיכך העברתי את ש. לטיפול יומיומי במינון נמוך של התרופה שלו Puls. 6Ch  .
 
3 חודשים לאחר מכן ביולי 2008 , קיבלתי דיווח מש. שסיפר לי, שבסה"כ הרגשתו הכללית טובה, לחץ דמו יציב, הוא ממשיך לשחות ולרוץ, עובד כרגיל שעות מטורפות, ואעפ"י כן הוא רגוע ולא חווה התקפי זעם. גם האאורה מופיע לעיתים יותר רחוקות, בשלושת החודשים האחרונים היא הופיעה, פעם אחת. הוא ממשיך לקחת את הטיפול ההומיאופתי היומיומי. בבדיקות החד יומיות שש. מבצע לבדיקת רמת הסוכר, אין שינוי, ורמת הסוכר ממשיכה להיות גבוהה, 160 – 170 מ"ג/דצ"ל בהשכמה. בתחילת אוקטובר, ש. עשה בדיקת דם נוספת. רמות הכולסטרול נשמרו, מעט יותר מהנורמה, אך רמות הסוכר המשיכו להיות גבוהות, ומדד הסוכר הקשור להמוגלובין ה – HgA1C היה 8.5%, שהוא גבוה ומעיד על רמות סוכר גבוהות בשלושת החודשים האחרונים, תחומי הנורמה נעים בין 5%-6.5% .
 
ש. המשיך לדווח לי באופן שוטף בעיקר ב'מיילים' ( דואר אלקטרוני ) על מצבו, בבדיקות הסוכר הביתיות שלו, לא היה שינוי, הסוכר המשיך להיות גבוה. בפברואר 2009 נתקלתי לראשונה בספרו המעניין של 'ד"ר אריה אבני' גסטרואנטרולוג במקצועו, שמו של הספר 'שוטי החלב', הספר עוסק בנזקי החלב ומוצריו. הספר מדבר על העובדה, שבעולם המערבי, ובכלל זה ישראל, 1:8 נשים מפתחות סרטן שד, ובסין 1:10,000 נשים מפתחות סרטן שד, כנ"ל לגבי סרטן הערמונית אצל גברים, מספרים דומים, כשבסין ויפן סרטן זה נדיר מאד.  לדברי ד"ר אבני הפער העצום נובע מכך שבסין לא צורכים חלב או מוצרי חלב לחלוטין, חלב ומוצרי חלב לא עולים על שולחנם של הסינים, וגם לא של מרבית היפנים וגם שם המספרים דומים.
ד"ר אבני מסביר שחלב הפרה מכיל את הורמון הגדילה ה – IGF-1 (Insulin Like Growth Factor ), שבמבנהו זהה להורמון הגדילה האנושי, אלא שריכוזו בחלב הפרה, גדול בהרבה מריכוזו בחלב האנושי. הורמון זה בריכוז בו הוא מצוי בחלב הפרה, גורם לעגל להכפיל את משקלו בתוך 47 יום ולהגיע ל – 150 ק"ג בתוך פחות משנה. אצל האדם טוען ד"ר אבני, גורם ריכוזו של הורמון הגדילה הנמצא בחלב הפרה, להתרבות מהירה של תאים , מה שמוביל בסופו של דבר לסוגי סרטן שונים.
 
  כמו כן מצוי בחלב הפרה ובמוצריו חומר המתקרא 'לקטוז' שהוא סוכר החלב, וחומר זה אחראי לעין ספור מצבי אלרגיה, אצל צרכני החלב, מצבי אלרגיה שאפילו אינם מזוהים כאלרגיה. אבל הרעה החולה בחלב ומוצריו נעוצה דווקא בחלבונים המיוחדים, המצויים בחלב , שאותם גופנו לא יודע לפרק, ואלה גורמים לרוב בעיות הבריאות, החל מאנמיה כתוצאה מאבדן דם סמוי בצואה , וכלה בהתפתחותן של כל מיני מחלות אימונולוגיות, כגון: דלקות פרקים שגרוניות, הפרעות בתפקודי בלוטת התריס…. 'ד"ר אבני' מאשים את החלב ומוצריו גם באוסטאופרוזיס, בריחת הסידן, החלב מכיל גם הרבה מאד זרחן ומגנזיום הגורמים להפרשה מוגברת של הסידן בשתן, ובנוסף גורמים החלב ומוצריו גם כמעט לכל מקרי סכרת הנעורים. 'ד"ר אבני' מכנה את החלב ומוצריו ה'אל-קאעידה' של המזון.
 
אחרי קריאת הספר 'שוטי החלב', ירד לי האסימון…. הרי הבטחתי לעצמי לחפש את הגורם שמרעיל על בסיס יומי את ש.הפציינט הסכרתי שלי, והנה צץ ועולה פתרון אפשרי ואולי גם אמיתי. בו ביום קבעתי מפגש מחודש עם ש., המנכ"ל העסוק, פינה לעצמו מייד זמן לפגישה, והיא נקבעה ליום המחרת. בפגישה סיפרתי לש. את כל מה שלמדתי מספרו של 'ד"ר אבני' וביקשתי ממנו לחדול לאלתר מצריכה של חלב ומוצריו, עד לכדי בדיקה של כל מה שנכנס לפיו בכדי לוודא שכל מוצר מזון שהוא צורך הוא נטול חלב או חמאה או אבקת חלב או יוגורט או גבינה מחלב. ש. רכש את הספר 'שוטי החלב' עוד באותו השבוע. ש. היה צרכן גדול של חלב ומוצריו, לא היה יום שבו לא שתה חלב בקפוצ'ינו שלו 3 פעמים ביום, לא היה יום שבו לא אכל גבינה צהובה ממינים שונים, ולא היה יום בו לא צרך יוגורט או שמנת. אבל ש. הוא אדם נחוש בדעתו, וכשהוא מקבל החלטה הוא עובר איתה דרך הקיר, וכך על אף חיבתו האדירה למוצרי חלב, הפסיק ש. באופן מיידי את צריכת החלב ומוצריו.
 
התפנית הדרמתית, התחילה להתרחש חודש לאחר הפסקת הצריכה של מוצרי החלב באמצע חודש מרס 2009, ש. דיווח לי שרמות הסוכר בדמו יורדות כל יום, ושהן עומדות עכשיו על 140 מ"ג/דצ"ל בהשכמה, ו – 110 מ"ג/דצ"ל בהתעוררות הלילה שלו בסביבות 2:00 AM  . ש. גם סיפר לי שהוא מרגיש הרבה יותר אנרגתי וחיוני. ביקשתי מש. להמתין עד שיסתיימו 3 חודשים מהפסקת הצריכה, ואז לבצע בדיקות דם בקופ"ח. בסוף אפריל 2009, קיבלתי מייל נוסף מש. שבו הוא סיפר לי, שרמות הסוכר ממשיכות לרדת והוא לאט לאט, מפסיק להתנזר ממוצרים המכילים סוכר, בבדיקות הביתיות שלו, ירדה רמת הסוכר בהשכמה ל – 120 מ"ג/דצ"ל, ובלילה ל – 100 מ"ג/דצ"ל, באמצע היום בשעות הצהריים מדד לפעמים 84 מ"ג/דצ"ל.
 
באמצע יוני 2009 , הגיע אלי ש. עם תוצאות של בדיקות הדם שלו, כשעברתי עליהם לא יכולתי שלא להביע את שמחתי בקול, שנינו צחקנו וצעקנו . הבדיקות הראו שרמת הסוכר ירדה לערכים כמעט נורמטיביים, 110 מ"ג/דצ"ל, וה – HgA1c ירד ל – 6.5% , אבל במפתיע ירדה גם רמת הכולסטרול הכללי, התייצבה על 195 מ"ג/דצ"ל ה – LDL התייצב על 127 מ"ג/דצ"ל וה –HDL המריא ל – 70 מ"ג/דצ"ל. רופא המשפחה של ש. היה המום, הוא ביקש לקבל פרטים על הטיפול ההומיאופתי שש. עבר. ש. סיפר לי גם, שעכשיו הוא מרגיש בריא לחלוטין, אפילו האלרגיה שהייתה לו לאבק ולקרדית הבית נעלמה, ושהוא יכול עכשיו לחטט בארון הבגדים שלו זמן רב ללא עיטושים וללא גרודים.
 
עכשיו אוקטובר 2009 , ש. ממשיך להיות בריא, רמות הסוכר נורמטיביות וש. מרגיש נפלא.

צרו קשר

חיים שטיינברגר.
 ח. שטיינברגר הומיאופתיה קלאסית.
נייד: 050-5399385
פקס : 04-9921558
כתובת קליניקהסוסקין 12 נהריה.
בגוש דן : ניתן לקבוע פגישת עבודה בבית קפה או בבית מלון. 
שעות פעילות: ימים א – ו   09:00 19:00 
יש לקבוע תור בטלפון.

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב